Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Неспокойните умове на TEDx Солун 2011

03 Април 2011 / 10:04:57  GRReporter
2358 прочитания

Мария Спасова
    Срещата ми с TED беше любов от пръв поглед. Нали знаете онази сладко-горчива болка в стомаха, от която разбираш, че животът ти никога вече няма да е същият. Нещо подобно се случи и с мене и TED. Запознаването ни, както повечето запознанства на днешно време започна виртуално. От първия момент почувствах, че TED е в състояние да отвори за мене един магически свят, който винаги неудържимо ме е привличал.
    Сигурно вече се питате кой е този TED, който така замая главата на Мария. Неправителствената организация Technology, Entertaintment, Design започва дейността си преди години в Калифорния с една основна цел - да разпространява идеи, които си струва да бъдат чути. Когато през 2009 разбрах, че Атина е един от първите градове в света, които са получили правото да организират TED събития, не можах да повярвам на ушите си. За съжаление все се случваше така, че във втората половина на ноември, когато събитието се организира в Атина работата ме водеше извън гръцката столица и две години поред го пропусках.
    Шансът ми се усмихна в Солун. TEDx Солун (x показва, че събитието е независима организация) се проведе под мотото “Защо не”. Някои хора виждат нещата, каквито са и се питат “Защо?”. Други си представят нещата такива, каквито биха били в мечтите им и се питат “Защо не?”. Никак не се изненадах, когато видях пред театър “Олимпион” на Аристотеловия площад огромна опашка от хора, които чакаха, за да се регистрират за събитието, а други се опитваха да си намерят билет на “търси се”.
    TEDx се отличава от познатите конференции, защото събира само неспокойни умове с идеи, за които искат да разкажат и живо се интересуват от идеите на другите. Атмосферата е неподправено оптимистична, а усещането, че си заобиколен от щастливи и осъществени хора - незабравимо. Ако кажа, че днешните хора с идеи са утрешните с пари, ще звучи прекалено опростено и дори вулгарно. Има истинска магия в общуването с личности, които са направили нещо голямо в живота си. Срещата продължава 7 часа, но те отлитат неусетно. Единственото ми притеснение е да се концентрирам максимално, за да узпея да запомня всичко, което се говори. И така какви хора и какви идеи на TEDx Солун 2011.
    Всяка история е уникална и няма нищо общо с останалите. Михалис Зулумидис съставя първия си бизнес-план на 18 години за ... строителството на писта от Формула 1 край Солун и срамежливо го показва на преподавателя си в университета, който като го разглежда внимателно, му предлага... да станат съдружници. Пистата така и не е построена, но Михалис се втурва в следващото приключение. Веднага след падането на Берлинската стена решава да отвори шивашко предприятие в България и дори увещава двама високопоставени държавни служители да напуснат работата си, за да правят бизнес с него. За по-малко от две години бизнесът така се разраства, че създава 450 работни места и произвежда толкова дрехи годишно, колкото подобни предприятия в Гърция. В разцвета на шивашкия си бизнес Михалис се запознава с трима български учени, които току що са се завърнали от работата в съветската космическа база в Байконур и те му разкриват почти неограничените хранителни качества на водораслото Spirulina Platensis. През 1991 година той се заема да го произвежда във ферма край Серес и днес Spirulina Platensis е неотменима храна на астронавтите.
    Тим Брадшоу ни посвети в тайните на London Silicon Roundabout - малък район около Олд стрийт в източен Лондон, който в последните години приютява над 130 високотехнологични компании. Всичко започва на шега, на едно парти с пица и бира на две-три малки фирми, съседки на Old Street Roundabout. Един от бизнесмените на шега подхвърля, че районът има потенциал да се превърне в лондонската Силиконова долина, Тим Брадшоу харесва шегата и я слага като заглавие на материал на собствения си блог. Идеята се поема от всички големи английски вестници, които публикуват статии за потенциала на района. Hi-Tech бизнеси започват лека-полека да се нанасят на Old Street Roundabout, а известната консултантска компания “Макензи” прави специално проучване на района, в което изтъква предимствата, ако една компания си отвори офис там. Сред многото компании, установили се напоследък там са и последните два хита в световното виртуално пространство - детският вариант на Фейсбук moshimonsters.com и популярният сайт за запознанства badoo.com.
    В друга емоционална палитра беше историята на актрисата Елени Димопулу, която докато се подготвя за роля на сляпа героиня решава да прекара два месеца в пълен мрак и завързва очите си със черна лента. Колко добро е било изпълнението й говори телефонно позвъняване, което получава няколко дни след премиерата. Търсят я от солунската организация на Съюза на слепите и й предлагат да ръководи театралната група на съюза. След като се запознава с актьорите си и дълго разговаря с тях каква постановка биха искали да направят, Елени открива, че новите й колеги и в миналото са играли на сцена, не са доволни от аматьорските си изпълнения и този път искат да поставят истинска професионална пиеса. Тогава на Димопулу й хрумва идеята да направи смесена трупа от зрящи и незрящи актьори, която да изиграе една истинска театрална пиеса, в която актьорите правят всичко на сцената - движат се, танцуват, пеят, говорят. Въпреки множеството трудности постановката успява, а трупата няма как да носи друго име освен “Оптимисти”.

Категории: TEDx Thessaloniki 2011 Михалис Зулумидис Тим Брадшоу бизнес идеи hi-tech
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus