Снимка: Прото Тема
Неясна остава съдбата на нелегалните и полулегалните постройки в Гърция, след като бившият министър на икономиката Георгиос Папаконстантину пое новия си пост като министър на околната среда, енергетиката и климатичните промени. Тина Бирбили, която заемаше министерския стол преди него внесе закон миналата година, с който обяви, че собствениците на сгради, постройки и достроявания без разрешения ще имат право да ги регистрират в градоустройствените служби по райони, като платят глоба. Тя се изчислява на базата на квадратурата на нерегистрираната постройка и данъчната оценка на имота, но не предполага нейното узаконяване.
Правото да се дават молби за уреждане на нелегалното строителство трябваше да изтече в края на този месец. Папаконстантину обяви, че министерството дава разсрочка до края на октомври. В този срок собствениците на имоти могат да подадат молба, с която да уведомят държавата за извършените промени, така че да се спасят от големите глоби, които ще последват след края на срока. До момента са подадени над 600 хиляди молби, а глобите платени по тях надхвърлят 150 милиона евро, което е над очакваните приходи от тази процедура.
Проблемът обаче остава. Още преди преструктурирането на кабинета Георгиос Папаконстантину и Тина Брбили имаха сблъсък на мнения каква трябва да е съдбата на незаконите постройки. Бирбили защитаваше тезата, че не може собствениците на незаконни постройки да бъдат възнаграждавани за престъпването на закона и независимо от платената глоба, те щяха да останат незаконни. Папаконстантину от своя страна в миналото застъпваше идеята, че щом веднъж сградите или пристройките са регистрирани и е платена наказателна такса, трябва да бъдат узаконени.
По всичко личи, че след като зае поста на министър на околната среда, Папаконстантину може да отстъпи от категоричната си позиция. На първата му официална пресконференция в новото министерство заяви, че темата с нелегалните постройки е тънката червена линия, която няма да пристъпи, без да дава допълнителни отучения какво има предвид.
Според запознати незаконното строителство в Гърция разцъфтява в последните 30 години и решение на проблема все още не се намира. Министърът заяви, че все още не е готов да даде отговор, каква ще е тяхната съдба. Независимо от това, в началото на седмицата изтече информация в гръцката преса, че ще има процедура по узаконяване. Папконстантину не я отрече, но не я и потвърди. Заяви, че в следващите седмици ще се изготви нов план за действие, който ще определи съдбата на сградите и пристройките, вдигнати без разрешения.
Друга амбиция на Георгиос Папаконстантину е да преустрои градоустройствените служби, които в момента имат две основни функции. Едната е да издават разрешения за строителство, а другата е да извършват строителния надзор. Разрешенията от тук нататък ще се издават от кметствата и общините, които имат най-ясен поглед върху градоустройствените нужди по райони. Контролът ще се повери в ръцете на частни агенции, които ще са лицензирани от Министерството на околната среда и ще са съставени от архитекти и инженери. Според заместник-министъра на околната среда Никос Сифунакис нуждата да се реформират и децентрализират градоустройствените служби е неотложна. Той ги оредели като напълно хаотични и действат в условия на липса на прозрачност, което и благоприятства до голяма степен за високата корупция в строителния сектор.