Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Ракът е болест, която не убива

18 Януари 2012 / 19:01:59  GRReporter
4722 прочитания

Хипократ е оприличил рака с морското животно, чието тяло представлява тумора, а краката – неопластичните съдове, които той използва, за да се храни в ущърб на човешкия организъм. Много по-късно, през 1704 един лекар описва едно „местно явление”, което в случай, че не бъде премахнато по хирургичен начин би могло да се разпространи чрез лимфните съдове и да причини поражения на целия организъм.

Злокачествените новообразувания, т.е. раковете представляват съвкупност от клетки на един орган, които се размножават безконтролно, по-бързо и интензивно в сравнение с нормалните клетки. Те обаче нямат гени, които да определят началото и края на техния живот, каквито имат нормалните клетки, нито признават ограничения, за да останат на своите места. В резултат на това не умират никога и могат да се преместят и в други органи чрез разсейки (метастази).

В едно наскоро проведено изследване с основен въпрос „какво е ракът” 40 на сто от запитаните ученици показали, че познават термина много добре. 14 на сто от тях били сигурни, че той е едно смъртоносно заболяване, а 46 на сто не знаели нищо за него.

На въпроса дали имат роднини, които са били засегнати от болестта 70 на сто от учениците дали положителен отговор. Никой от тях обаче не нарекъл заболяването с неговото име. По-образованите използвали определенията „лошата болест” и „неизлечимата болест”, а останалите „знаеш...опазил ни господ”.

Над една трета от населението на планетата се очаква да бъде засегната от рак по време на своя живот. Част от тези хора ще загубят битката със заболяването в зависимост от вида рак, който ще развият.

Според хирурга – онколог д-р Нимер Шахин апатията, незнанието и безразличието са трите оръжия, с които самите ние въоръжаваме рака и му помагаме да ни убие. Тогава какво можем да направим, за да се справим с опасността?

На първо място лекарите поставят първичната превенция, т.е. отбягването на фактори, които спомагат за развиването на рак. Вторичната превенция на практика е навременното поставяне на диагноза, която има за цел възможно най-бързото справяне с болестта. Третата стратегия е лечебната и е свързана с клинично проявените форми на злокачествени образувания. Но понеже основната ни цел е да не достигнем до третия стадий трябва да обърнем особено внимание на другите два.

Един от основните фактори, които са свързани с появата на рака е заседналият начин на живот. Според изследвания 32 на сто от раковите заболявания на дебелото черво са свързани именно с него. Спортуването и гимнастиката спомагат за по-бързото придвижване на съдържанието на червото и екскрементите навън. По този начин намалява времето, в което клетките на дебелото черво се намират в контакт с канцерогенните съставки, които евентуално се намират в неговото съдържание.

Приемането на малки количества алкохол не е вредно за здравето. Приемливото количество за мъжете е едно до две питиета на ден, а за жените - до едно питие. Прекомерната консумация и прекаляването могат да предизвикат ракови заболявания на устната кухина, хранопровода, фаринкса, ларинкса, гърдите и черния дроб. Вредното действие на алкохола се повишава още повече, когато е комбинирано с тютюнопушене.

Тютюнът съдържа 3 220 химически съставки, 22 от които са канцерогенни. Смята се, че пушенето е свързано с 25 – 30 на сто от раковите заболявания. Причинява 90 на сто от смъртните случаи, причинени от рака на белите дробове. Тук е подходящият момент да посочим резултатите от изследването на тема „кои болести се причиняват от тютюнопушенето”, проведено между 63 деца. 25 от тях са познавали болестите в задоволителна степен, 22 – само най-сериозните, а 17 не са знаели нищо за последствията на тютюнопушенето за човешкото здраве.

Категории: Общество медицина рак превенция защита здравословен начин на живот риск
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus