Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

В продължение на години Гърция се възползва от евтиния труд на имигрантите, но не ги интегрира

16 Май 2011 / 17:05:19  Анастасия Балездрова
3032 прочитания

  

Убийството на 44-годишния Манолис Кантарис от трима имигранти в центъра на Атина като че ли отвори кутията на Пандора. Тежките сблъсъци, в които участваха членове на крайнодесни и крайнолеви групи и полицията създадоха атмосфера на несигурност, която бе подсилена от нападението срещу полицейския участък в квартал Ексархия миналата събота. От запратените коктейли Молотов бяха сериозно ранени продавачка и посетител на открития пазар, който се намира много близо до полицейската сграда. Събитията провокираха дискусии на всички нива, като министърът за защита на гражданите Христос Папуцис дори обвини полицията в липса на демократичност при действията й за потушаване на реакциите.

Проблемът с престъпността и гетовизирането на центъра на гръцката столица, в който е концентриран много голям брой имигранти не се очаква да се оттегли скоро от дневния ред. GRReporter потърси мнението на Димитрис Христопулос, асистент в Атинския университет Пандион и председател на Гръцката лига за правата на човека.

Каква е вашата оценка за събитията от изминалата седмица?

Събитията от миналата седмица бяха „предварително обявени”. Никой от хората, които се занимават с тези въпроси не бе изненадан от тях. Фактът, че нещата ескалираха по този начин е много показателен за това, че за много голям период от време гръцката държава се бе оттеглила от един важен сектор на упражняване на държавната власт и социалната си отговорност. В резултат на това, и понеже в политиката не съществуват празни столове това пространство бе заето от крайната десница. Така че беше въпрос на време това да се случи.

От там нататък ескалирането на насилието създава ситуации, които не могат да бъдат предвидени по политически начин. След като то се намира на дневен ред и от едната страна и от другата, не можем да знаем до къде би довело всичко това.

Смятате ли, че положението може да стане по- тежко?

Трябва да направим разлика между видовете насилие. Едно нещо е насилието на държавата и съвсем друго насилието от страна на протестиращите, колкото и странно да изглежда това. Едно организирано общество не може да отговаря на камъните с камъни и на ритниците с ритници.

Това, което често определя по особен начин действията на гръцката полиция в тези случаи е, че тя също се отнася като ответната страна към дадена „банда”, примерно спрямо „бандата” на протестиращите.

Освен това насилието, което крайнодесните групи приложиха систематично през последните дни също е различно от всички останали видове насилие. Разбира се, че то бе провокирано от дадени причини. Но по принцип винаги съществуват причини, които предизвикват насилие в дадено общество. Начинът, по който гръцките медии представиха това систематично крайнодясно отклонение през последните дни е много показателен за цялостната атмосфера. Събитията бяха представени едва ли не като: „е добре, младежите може би прекалиха малко и взеха закона в свои ръце”. Много характерен е фактът, че във всички медии, от най-консервативните до най-прогресивните се използва именно този термин. Това обаче не е „вземане на закона в свои ръце”. Би било, ако съпругата на жертвата вземе оръжие и убие неговите убийци, а не хиляда други души да нападнат други хиляда, нямащи никакво отношение по случая хора и да ги убият. Това се нарича погром, то е систематично престъпление.

Какво е това, което причини събитията?

Категории: Обществоимигрантиинтеграцияимиграционна политикастереотипиикономическа криза
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus