Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Застрахователни лешояди кръжат около потърпевшите от Аспис Прония

17 Февруари 2011 / 18:02:05  Виктория Миндова
2476 прочитания

„Внимание, подвеждащи обаждания!” бе предупреждението, което гръмна на началната страница на сайта на Асоциацията на засегнатите от фалита на Аспис Прония - позната също и като Аспида. Дружество бе първото от вече десет подобни компании, които „изгърмяха” на застрахователния пазар в Гърция в последните три години. Едно след друго дойдоха разкритията, че дружествата са играли опасни игри с парите на инвеститорите.

Днес сдружението на пострадалите от фалита на Аспис търсят всякакъв начин да предотвратят най-страшното - да изгубят завинаги инвестициите си.

От съобщението публикувано в сряда 16 февруари тази година става ясно, че частни застрахователни компании са се сдобили с личните данни на застрахованите Аспис и ги използват за набиране на нови клиенти. В конкретния случай представител на брокерската компания за застрахователни и банкови услуги „Елиноевропейски-Йонийски брокери” се е свързал по домашния телефон с организационния секретар на асоциацията Никос Кехаяглу. Служителят е заявил, че дружеството е защитник на интересите на пострадалите от фалита на финансовата група Аспида и му предложил продължение на застраховката живот от закритата Аспис.

Предложението на пръв поглед изглежда примамливо и GRReporter реши да се свърже с председателя на Асоциацията Теохарис Петридис, за да разясни къде се крие клопката в това телефонно обаждане.

Той обясни, че веднага след закриването на дружеството, различни застрахователни компании са започнали да търсят нови клиенти от портфейла на Аспис. Петридис заяви, че компанията има изключително голям брой договори, а имената на клиентите са били изнесени и предадени от служители на Аспида на конкурентни компании, като Етники Писти и други.

Какво целят подобни обаждания?

Започнаха обаждания от типа „Елате, при нас и ще имате продължение на договорите”, без обаче да разяснят на хората, че старите им договори ще са невалидни.

Единствената цел е била да заблудят пострадалите от фалита на Аспис, че ще имат възможност да продължат старите си договори и няма да се загубят парите, внасяни през годините в закритото дружество. Реално застрахователните компании искат единствено да наберат нови клиенти без значение, че от представената информация хората остават с погрешно впечатление.

Обявихте, че ще подадете иск срещу държавата за престъпна небрежност и пропуски на контролните органи за около 138 милиона евро. До къде сте стигнали с иска?

Все още не сме го подали официално, но една много добра група от юристи подготвя материалите и в най-скоро време ще го внесем официално в съда.

Вие много добре знаете колко бавно работят гръцките съдилища и едно подобно дело може да отнеме доста години. Готови ли сте за тази борба?

Вярваме, че с пускането в действие на тази процедура ще „натиснем” правителството да намери дружество-приемник, който да поеме застрахователните договори от Аспида, както е записано по закон.

Законът, който определя дейността на застрахователните дружества и беше гласуван миналото лято казва, че договорите на пострадалите от закриването на Аспис трябва бъдат поети от друго застрахователно дружество до август 2011. Иначе ще се прибегне до ликвидация на компанията. Какво означава това за вас, застрахованите в Аспис?

Това на първо време означава, че договорите за застраховки, сключени с тази фирма се анулират и вече не важат. След това притежанията и активите на Аспис, ще бъдат оценени и съотнесени спрямо дълговете. Ако дефицитът във компанията например бъде установен на 80%, то инвеститор, който е внесъл общо 100 хиляди евро ще получи 20 хиляди евро. Освен това цялата тази процедура ще отнеме поне десет години.

Не ви остава много време до август. Това означава ли, че можете да си изгубите парите?

Закон 3867/2010, който бе приет на трети август миналата година казва, че ако до една година не се намери застрахователно-дружество приемател, ще се прибегне до ликвидация така, както ви я описах. До момента до колкото знам няма застрахователни компании, които да са проявили интерес.

Все пак смятам, че негативният климат около случая ще се промени и изчезне след като Банката на Гърция приключи с разследването. В края на месеца надзорникът по случая Янис Паделис ще представи крайния доклад за състоянието на портфейла на Аспис пред Банката на Гърция и ще може да се вземат конкретните решения.

В процеса на разследване на случая надзорниците откриха, че някои от застрахователните договори са на необичайно високи нива и вноските по тях са били внесени в брой. По непотвърдена информация става дума за пари, които са с неизвестен произход и ако надзорниците намерят доказателства, че някои от клиентите са ползвали дружеството за пране на пари, договорите ще бъдат анулирани.

Смятате ли, че има и други застрахователни дружества на гръцкия пазар, които са пред фалит?

Да, определено смятам, но вярвам, че след като надзора и контрола мина в ръцете на Банката на Гърция положението ще се оправи.

Както разбирам от думите ви фактът, че Банката на Гърция пое надзора на застрахователните дружества е изключително успешен ход на управляващите?

Да, наистина е за добро. Независимо, че стария контролен орган направи някои промени, не бяха достатъчни и само в една определена посока.

След тази дълга и мъчителна история със закриването на Аспис, тъмните сделки около дружеството и опасността, която ви грози да си загубите парите, смятате ли въобще някога да си направите отново частна застраховка живот или допълнително пенсионно застраховане?

Категории: ИкономикаКомпании Аспис Прония застрахователни дружества измами пране на пари Гърция
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus