„Едно дете, което расте в палатков лагер е много. Един бежанец без никаква надежда е много” казва в посланието си по повод международния ден на бежанците посланичката на добра воля Анджелина Джоли.
Имиграцията не е феномен на нашето време. Хората по планетата винаги са се придвижвали, понякога на по-големи вълни, други пъти в много по-малки размери. Но през последното десетилетие продължаващите с години военни операции в някои страни, както и климатичните промени предизвикаха масови миграции на хора предимно в Азия и Африка. По данни на ООН около един милиард жители на планетата живеят в бараки и се смята, че техният брой ще се удвои до 2030.
Въпреки че Европа не е дори в началната тройка на страните, които приемат най-големия брой имигранти, един значителен брой се насочва към развитите страни на Стария континент и използва Гърция като входна страна.
По данни на Frontex през 2010 страната бе призована да се справи с 132 524 незаконни имигранти, а през последните четири години в страната са навлезли над половин милион.
Повечето от тях преминават през сухопътната граница между Гърция и Турция при река Марица в област Еврос. „Характерен е фактът, че почти всекидневно в страната навлизат 150 – 250 имигранти, чийто брой е равен на населението в едно средно голямо гръцко село. През първите пет месеца на 2011 само от конкретната граница са преминали над 12 000 имигранти. В този брой са включени само онези от имигрантите, които са били заловени от граничните власти и полицията” заяви министърът за защита на гражданите Христос Папуцис.
В същото време в министерството за защита на гражданите очакват да бъдат разгледани на втора инстанция над 47 000 молби за отдаване на статут на бежанци, които не са били разгледани в продължение на години. Един значителен брой от нелегалните имигранти, част от които подават документи, за да получат статут на бежанци са жени.
На днешното представяне, което организираха Генералният секретариат за равенството на половете, министерството за защита на гражданите и върховния комисариат на ООН за бежанците в Атина бе представен наръчник с насочващи направления за защитата на жените и момичетата при пристигането им в Гърция и по време на процеса по отдаване на статут на бежанци.
Адвокати и социални работници с дълъг опит от работата си с кандидати за убежище от различни страни в неправителствени организации обясниха нуждата от подобен наръчник в държавните служби, които участват в процеса.
„Често жените стават жертви на насилие по време на пътуването или в последствие в центровете за задържане или първоначален прием. Обикновено мъжете действат като „основни кандидати”, когато цялото семейство кандидатства за убежище и информацията се предава на останалите членове от тях. Много е възможно жените дори да не знаят кои са техните права или, че могат да подадат отделна от тази на съпруга си молба за убежище.
Категории: Общество бежанци женистатут на убежищеправа имигрантицентрове за приемпроблеми
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.