Естествен заместител на захарта без никакви вредни последствия за здравето се култивира експериментално в областта Кардица в Северна Гърция. по места, където преди е тютюневи посеви. Посевите от стевия, след като получат одобрението от ЕС, което според сведенията предстои, ще станат спасителен пояс за множеството тютюнопроизводители, защото семената на стевията ще бъдат посяти по ниви, където преди се е отглеждал тютюн. Освен полезна за бившите тютюнопроизводители, стевията е здравословната алтернатива на изкуствените подсладители. Листата от стевия са извор на природни химикали като стевиозида, който е 300 пъти по-сладък от сукрозата и толкова сладък колкото и изкуствените подсладители с разликата, че не съдържа почти никакви калории.
В своята книга „Историята на стевия: разказ за невероятната сладост и интрига”, Дона Гейтс разказва как индианското племе Гуарани от векове знаело за уникалните преимущества на каа хе-хе – местното название, което означава „сладката трева”. Те използвали листата на дивата трева стевия като топла напитка и правели лечебни билета, или пък просто дъвчели листата за сладък вкус в устата. Широката употреба на стевията от този период е запечатана в исторически документ пазен в Парагвайските национални архиви в Асунцион. Историците отбелязват, че местните използвали листата на растението още от древни времена като сладък чай.
До към 1800 г. всекидневната консумация на стевия станала навик на жителите от един доста широк регион – славата й минала границите на Парагвай и се пренесла в съседна Бразилия и Аржентина. На европейците стевията била представена от италиански изследовател, който се занимавал с ботаника и поради непознаването на региона, първоначално считал, че е открил „слабо известно” растение. Сладката есенция на стевията се открива, когато се разтрият изсушените й листа, което може да се постигне като се разтъркат в дланите на ръцете или за по-добър ефект се обработят от специален блендер за растения.
Всеки може да си направи собствено питие от стевия като прибави чаша гореща вода към ¼ чаша свежи, леко смачкани листа от растението. Тази смес трябва да се остави 24 часа, а след това да се замрази. Готвенето със сетвия не изисква особени направления, но си струва труда, като се има предвид какви са предимствата от намаляването на захарта в ежедневната диета. Най-важното е да не се използва твърде много, защото може да предизвика свръх-сладост и остатъчен вкус. Винаги трябва да се слага точно определеното от рецептата количество, дори и по-малко и преди да се прибави повече, непременно трябва да се опита.
Стевията е вкусна в почти всички рецепти, в които се използват плодове или млечни продукти, но е интересна и за печени изделия. Едно от нейните най-големи предимства е, че при високи температури тя не губи своите подсладителни способности. Лесни за изпълнение рецепти са лимонада от стевия, шоколадови хрупкави бисквитки и каша от овесени ядки. Интересна информация относно употребата, качествата и отглеждането на стевията се съдържа в http://www.stevia.net/ и в книгата "The Stevia Story: A tale of incredible sweetness & intrigue" на Donna Gates.