През тази година ще приключи реставрацията на множество исторически сгради в Атина – Общинската галерия, проекта на Фондация „Онасис” за Дом на буквите и изкуствата, новата филмотека и фондация „Михалис Какоянис”. Новата Атина се намира малко по-надолу от площад Омония се обогатява с модерни центрове на културата.
Метаксургио (Копринарски)
Двуетажният цех за обработка на коприна в центъра на квартала му е дал и името си. Той е построен в първите години след независимостта на града. Тогава е трябвало да се изпълни архитектурния план на Клеантис-Шуберт, който е предвиждал да се издигне царския дворец малко по- на юг от сегашния площад Омония. Тази перспектива е подтикнала принц Георгиос Катакузинос да инвестира в издигането на търговски център. Първоначалните планове се осуетяват, строежите спират и остават недовършени, но през 1852 г. фирмата „Август Браме и сие” купува комплекса и го превръща в цех за обработка на коприна.
През последните десетилетия цехът е запуснат, но Община Атина, която го е купила през 1993 г. взе решение да го преустрои в Общинска галерия. Общината има богата колекция от творби на гръцки майстори, която е наблъскана в малките помещения в сградата на старите Ясли. С плановете за преустройството са се заели от архитектурната фирма „Студио 75”.
„Домът на буквите и изкуствата”
„Домът на буквите и изкуствата” започва да се строи още през 2000 г. и се финансира от фондация „Онасис”. Сградата е с площ от 18 000 кв.м. и е планирано да има амфитеатрална зала с 900 места и сцена подходяща за театрални представления, симфонични концерти, опера и конгреси. Още една зала с 200 места за по-малки представления и кино прожекции. Помещение от 700 кв.м. за изложби, открит театър, електронна библиотека, студио за професионални звукозаписи, ресторант и подземен паркинг.
Конкурсът за проектирането и строежа бе спечелен от френската фирма Architecture Studio, чийто план е бил за 27 метрова сграда от бял мрамор и стъкло, която по изящество да напомня древно-гръцката архитектура.
Сградата е с амбицията да бъде пример за съвременна архитектура.
Кино „Лаис”
Лятно кино „Лаис” за първи път отваря врати през 1948 г. и затваря през 1975 г., но има късмета, че държавата купува сградата и решава да я превърне във Филмотека. Хубавото е, че сградата ще запази всичките си архитектурни детайли. Според вестници от онези години, когато е функционирало киното, седмичната му програма е включвала три филма и две всекидневни прожекции. От време на време са се правели вечери посветени на актьори и музиканти, а също така е било домакин и на местни конкурси за красота!