Гърците употребяват много зърнени храни при готвенето, което е установено още от древни времена. Омир не дава ясни доказателства за това как са се приготвяли, но излглежда, че Хезиод е бил доста впечатлен от храните направени от зърна, както и от овесената каша.
През 5-4 в.пр.Хр. зърнен хляб и ечемичени кейкове вече са били част от диетата на гърците. Овесът не е бил много популярен, а е използван за храна на домашните животни. В днешни времена твърдите зърнени храни се използват като храна за добитъка, а пък от меките зърна се прави хляб и се използват в сладките кейкове. В някои от градовете, които се намират в долината на Марица в Тракия, са запазени и до днес традициите и методите на отглеждане на зърнени култури. Тези градове, които са запазили традицията, са населявани от помаците – етническа група от българоговорещи мюсюлмани.
Помаците все още орат нивите с ръчен плуг, посяват царевичните зърна и жънат на ръка, а земята се разорава без помощта на машини. После приготвят хляб, който е непознат дори в Гърция. Няма съмнение, че Тесалия е безспорната житница на Гърция, но тогава Тракия е нейната тайна житница. Дори някои експерти в Гърция не са наясно с факта, че огромни територии се използват за отглеждането на обикновени зърнени продукти – пшеница, ръж, ечемик и овес. Но фактът, че има съвсем малко детайлни описания на начина, по който са били приготвяни зърнените храни в древността се дължи на това, че те са били толкова разпростарнени и не е било необходимо да се прави на въпрос.
Със сгурност примитивните видове зърнени храни по-късно са били развити в пшеницата, която познаваме в днешно време, са достигнали Гърция от Близкия Изток и най-вероятно от Сирия, където вече са съществували някои форми на цивилизация около 7000 г.пр.Хр. Тъй като климатичните условията не винаги са били подходящи за отглеждането на пшеница, ечемикът често е бил предпочитан и може би е бил открит в Гърция преди пшеницата.
И тъй като говорим за Тракия, необходимо е да споменен някои много стари и традиционни ястия като „кискеки”. Не винаги може да излглеждат вкусно, но „са много хранителни”, както казваше баба ми.
Кискеки (свинско с пшеница)
Съставки
¼ чашка (50 гр) олио
1 кг крехко свинско
2-3 червени чушки, ситно нарязани
200 гр. Пшенично зърно
50 гр. Масло
2 лука, ситно нарщзани
Сол
Черен пипер
Канела
200 гр. йогърт
Приготовяне:
Сложете олиото в тенджера и добавете месото, сипете достатъчно вода, така че да покрие месото. Добавете чушките, посолете със сол и пипер, покрийте с капак и оставете да се готви на слаб огън около два часа.
Поставете пшеницата в съдина с достатъчно вода, добавете сол и оставете да ври. Намалете температурата, покрийте и варете 14 часа, докато омекнат. Ако е необходимо добавете гореща вода.
Стопете маслото в съдче и леко запържете лука. Нарежете сготвеното месо на малки парченца и го смесете в дълбок съд с лука и прецедената пшеница. Добавете сол и пипер на вкус и поръсете с канела. Сервирайте ястието с малки купички йогърт или просто добавете една супена лъжица йогърт към сервираното ядене.