Стоил Топалов
Световните борси завършиха тази седмица със спад, с изключение на атинската, която затвори на 2211.04 пункта – 2.3% ръст от миналата седмица. Dow Jones имаше лоша седмица, загубвайки близо 2%, и затвори в петък на 8309.1 пункта. В Лондон, FTSE 100 се пребори с ранни загуби тази седмица, но все пак не успя да завърши в позитивна територия, затваряйки на 4233.9 пункта или загуба от 0.45%. Японският Nikkei пък започна седмицата с значителни нараствания, но не можа да ги задържи, и затвори седмицата с спад от 1.13% на 9816.1 пункта.
Въпреки че Гърция намали с 50% данъка за регистрация на нови автомобили, данни от миналата седмица показват, че продажбите за спаднали с 29.5% за първата половина на тази година, спрямо същия период за 2008. Това се дължи от части на факта, че данъците на средното гръцко семейство са се увеличили с над 50% с 30 нови данъци от 2004, според икономическия вестник Имерисия. Още увеличения се очакват от октомври при калкулирането на бюджета за 2010. Най-честите увеличения са на данъците върху петрола, цигарите, алкохола, автомобилите и мобилните телефони.
Гръцкият Център за защита на потребителя съобщи, че гръцкото домакинство консумира най-много петрол от 27-те членки на Европейския Съюз. Средната стойност за ЕС е 14.9% от енергийните нужди на държавата да се задоволяват от петрола. В Гърция, тази стойност е 50%. България е на предпоследно място с 1.2%. В същото време, Гърция е на предпоследно място при консумацията на природен газ – 3.3%.
Другата икономическа новина от седмицата е, че цената на петрола спадна значително, заради лоши икономически събития в САЩ. Цената на един барел суров нефт затвори търгуването в петък на 66.43 долара. Това е спад с близо 6% от миналия месец, когато цената на петрола беше стигнала до 70.63 долара. Новините за безработицата в Щатите помогна този спад – според официални данни, безработицата е стигнала до 9.5%. Според брокери, искането за петрол е много ниско в момента, и цените едва ли ще растат през следващите 3 месеца.