Стоил Топалов
Близо година след старта на финансовата криза, пазарът на недвижими имоти в Щатите показа признаци на съживяване след като продажбите нарастнаха близо 4% за трети пореден месец. Тази новина повлия позитивно на борсите – Dow Jones премина 9000 пункта за първи път от края на Януари завършвайки седмицата на 99093 пункта, а S§P 500 записа рекордни за тази година нива. След като предишните две седмици добри резултати от второто тримесечие на 2009 стимулираха растеж, това е третата поред седмица със значителни крачки напред на щатските борси.
Явно че и останалият свят е прихванал малко от позитивните маневри на Wall Street, след като DAX Франкфурт нарастна с 2.5%, а FTSE в Лондон с 1.4%. Това обаче едва ли е утеха за Гордон Браун, след като тази седмица стана ясно че британският БВП е спаднал с близо 6% за една година – най-големият спад от началото на събирането на съответната статистиката през 1955година. Японският Nikkei се качи с 1.2% и затвори в петък на 9931 пункта. Атинската борса също продължи възхода си, затваряйки седмицата на 2331.3 пункта или с 4% ръст.
Новите предвиждания на МВФ за гръцката икономика предизвикаха шок. До 9.5% се очаква да стигне безработицата, и гръцката окономика да навлезе в двегодишна рецесия – със спад на БВП от 1.7% тази година и 0.4% до-година. Според Фонда бюджетният дефицит ще скочи до 6.2% от БВП за тази година, и 7.5% за 2010. Държавният дълг също ще скочи от 98% от БВП миналата година до 109% за 2009 и 116% за 2010. С най-лоши данни за страните от Европейския Съюз е Румъния, където БВП ще спадне с близо 8% тази година. Тези прогнози идват само една седмица, след като МВФ предупреди за срив на системата за държавни застраховки заради остаряването на населението. Случаят се очаква да е още по-тежък след тази новина за увеличението на безработицата.
Другите икономически новини - растежът на световните борси предизвика и растеж в цената на петрола. За осми пореден ден в петък, цената на петрола нарастна, и затвори седмицата на $67.22 за барел.