Един много популярен начин за поддържане на „жив" контакт са програмите разработени във вид на уебсайт и предназначени за споделяне на фотографии и интересни моменти от личния ви живот. Докато сте убедени, че там срещу вас стои приятел, с който споделяте своето ново фотопътешествие, се оказва, че може да сте попаднали в мрежите на интернет мафията.
Facebook, MySpace и други социални мрежи стават все по голяма цел за престъпниците, които са привлечени от богатството на личните данни, публикувани от потребителите, както отчитат специалистите на интернет. Има засегнати хиляди потребители на Facebook и Twitter, от август 2008 до днес. Събираните данни от прогамата-вирус са главно номера на лични сметки от социални мрежови услуги.
Един от вариантите на този вирус е да ви изпрати предупреждение, че вече не се поддържа версията на Flash Player на компютъра, призовавайки потребителя да свали новата версия, която по същество е вирус. Във Facebook се търсят начини да отговорят на нападения на „Koobface" и други подобни вируси, като например различни мерки за анулиране на сметките на потребителите, които проявяват подозрително поведение, като например изпращане на множество съобщения в рамките на един ден.
Има различни способи да се предпазим от тези вируси. Едни от тях е да бъдем изключително внимателни към онези които искат да влязат във вашият списък с приятели. Друга опасност е да вземете участие в тест, който иска прекалено много информация. Хороскопите за деня и безплатни игри за потребителите, могат да съдържат линкове към сайтове враждебно настроени към вашият компютър. Напомняне за рожден ден може да изглежда като изпратено от приятели и познати, а всъщност да е пряко свързано с уебсайтове, които се опитват по някакъв начин да убедят потребителите да дават лични сведения, пароли, банкови сметки и т.н.
Огромно е увеличението на броя на вирусите, идентифицирани през последните години и се е променил профилът на нарушителите в Интернет. Докато преди те са били тийнейджъри, които са демонстрирали уменията си по компютри и програмиране, днес трябва да се знае много за интернет технологиите, трябва да си истински хакер, за да можеш лесно да откриеш всички инструменти, необходими за този нов вид шпионаж. Родила се е нова кибер-мафия особено в Русия, Китай, Бразилия и Украйна, с чисто икономически мотиви, тъй като тези дейности може да донесат много полза за хакерите. Първоначална инвестиция от $ 1500 за закупуване на дадена програма, която може да зарази уебсайтове, хакера може да получи приход от 21000 до 800000 щатски долара в рамките на един месец.
Диляна Иванова