С наближаването на Коледните празници всички ние започваме да се притесняваме, че ще качим някое и друго кило след изобилието на печени пуйки, свински пържоли, ядки, торти и алкохол. Какво ли щеше да стане, ако този най-хубав празник на годината продължаваше по-дълго от две седмици? Спомнете си фигурата на дядо Коледа...
„Не се опитвайте да отслабнете по време на Коледните празници, по-реалистично е да се стремите да запазите теглото си”, е съветът към читателите на grreporter.info на известния гръцки диетолог Михалис Тзулис. И още: „Стремете се да бъдете физически по-активни по време на празниците, за да неутрализирате по-голямото количество калории, които консумирате. Ако не ви се ходи на фитнес или в плувния басейн, ходете по магазините, танцувайте, вие избирате, само се движете!”. Михалис Тзулис съветва да не се отказваме от междинните закуски в 10 часа сутринта и в 4 часа следобед, които ще ни защитят от прекаляване на празничната трапеза. Диетологът също препоръчва да не се отказваме от сладкишите и алкохолът в празничните дни, но да контролираме консумацията им.
Ето и 6 вечни истини за здравословното хранене, които Михалис Тзулис съветва да не забравяме по време на празниците:
- Отслабвам не значи гладувам!
Много хора погрешно смятат, че ще отслабнат само когато гладуват. Обратното, с избор на правилен и здравословен хранителен режим ще намалите килограмите и мазнините без да ви обзема чувството на глад.
- Въглехидратите не са врагове!
Не и когато са от правилния вид – растителен (боб, грах, соя), пълнозърнест хляб или ядки. Една балансирана диета се състои от 50% въглехидрати и 50% протеини и мазнини. Добрите въглехидрати поддържат нивото на захарта в кръвта постоянно и така ни предпазват от булимични кризи.
- Нивото на захарта в кръвта е ключът към поддържането на теглото!
Когато нивото на захарта пада, чувстваме глад. Тайната е да избираме храни, които забавят храносмилането и така създават за по-дълго време чувството за ситост. В същото време трябва да избягваме храни, които рязко сменят нивото на захарта в кръвта, в дългосрочен план те са опасни за черния дроб и панкреаса.
- Храненето на равномерни периоди е всичко!
Тялото ни не е устроено да приема храна на големи времеви периоди. Когато това става, рязко пада нивото на захарта и умът ни губи способността да се съсредоточава. Затова освен основното ядене за деня, трябва да поемаме храна още 3-4 пъти през деня на равномерни интервали.
- Количеството храна също е важно!
Научно е доказано, че когато храната се сервира в по-малки чинии намалява количеството на погълнатото ядене. Сервирането в одтелни чинии, а не в големи плата в средата на масата също помага за контролирането на количеството. И още – не слагайте твърде много видове храни по време на едно и също ядене. Винаги съществува риска да се изкушите да опитате от всичко.
- Има начин да излъжем лакомията!
Все пак са празници, не можем да гладуваме. Но пък можем да печем месото или рибата, вместо да ги пържим. Можем да слагаме в салатите оцет и зехтин, вместо майонеза, горчица и тежки сосове. Можем да изберем сладкиши с плодова гарнитура вместо шоколадова торта.
И най-накрая, не забравяйте, че празничните 2-3 седмици не могат да бъдат чак толкова фатални за фигурата ви. Всичко е поправимо. Затова забавлявайте се!
Весела Коледа!