Векове наред сушените плодове са незаменима част от средиземноморската диета и днес гръцките диетолози разкриват, че това никак не е било случайно. Научни изследвания доказват, че сушените плодове имат по-силен антиоксидантен ефект, намаляват вредния холестерин LDL, стимулират сърцето и предпазват от остеопороза. Специалистите по хранене съветват поне два пъти в седмицата да заменим порцията пресни плодове със сушени –те са вкусни, ниско калорични и изключително полезни.
Изследвания, публикувани в Journal of American College of Nutrition доказват, че сушените плодове имат по-силно антиоксидантно действие от пресните, те предпазват сърцето и пречат на развитието на лошия холестерол LDL. Те обогатяват кръвта с липопротеини и феноли. В тази посока най-ефективни са сушените сливи, смокини и фурми. Паралелно изследване, проведено в университета в Оклахома, САЩ, пък доказва, че системното консумиране на сушени сини сливи води до образуването на костна тъкан при жени в менопауза. Изследването е траело само 3 месеца и въпреки това ефектът е бил впечатляващ.
За още един ефект от редовната консумация най-вече на сушени сини сливи пише списанието Critical Review in Food and Nutrition. Те имат изключително силен ефект върху перисталтиката на дебелото черво, защото са много богати на растителни влакна. 10-12 сушени сини сливи съдържат 7 грама растителни влакна, което е 30 на сто от дневната доза растителни влакна, която трябва да поемаме. Това е много по-голямо съдържание отколкото в пресните плодове и огромно в сравнение със соковете. Въпреки, че действат активиращо на перисталтиката на червата, сушените плодове не предизвикват болки или подуване в стомаха.
Всички тези изследвания, появили се напоследък в научния печат дадоха повод на Асоциацията на гръцките диетолози да започне кампания за връщането на тези традиционни за средиземноморската диета храни на трапезата на съвременния човек. Диетолозите подчертават, че сушените плодове не повишават рязко нивото на захарта в кръвта и поддържат продължително време чувството за ситост. Поради сладкия си вкус задоволяват глада на организма за сладко. Разбира се, специалистите по хранене обръщат внимание, че сущените плодове не могат да се консумират безконтролно, защото калориите им се трупат с увеличаването на количеството им.
Ето една малка справка колко калории съдържат най-често консумираните сушени плодове:
Една лъжица стафиди (20 гр.) 60kcal
Една сушена слива (10 гр.) 20kcal
Едно парче ананас (15гр.) 50kcal
Половин чаша ябълка (127гр.) 73kcal
Едно резанче банан (10 гр.) 13kcal
Една кайсия (9 гр.) 9kcal
Една смокиня (8 гр.) 21kcal
Една фурма (10 гр.) 28kcal