Нека фактът, че едва тези дни Светогорските манастири си осигуриха достъпа до интернет не ви заблуждава. Науката и технологиите са ежедневие за монасите-отшелници и учените тепърва ще преоткриват и обясняват много тайни, с които светогорци с лекота си служат.
Например виждали ли сте свещ, която гори, но не се топи? Отидете в манастира “Ксенофондос” и ги вижте. Те ухаят на пчелен мед и когато ги държите, не се страхувате, че разтопената смола ще падне върху дрехите ви. Каква е тайната? В много дебелия фитил, който отчетата сами плетат в часовете за уединение.
Дали сте ходили в Атон или не няма значение, но със сигурност сте чували за невероятната акустика на атонските църкви. Архитектурата на православните храмове е много забравен и изостанал дял от изучаването на съвременната архитектура. Иначе всеки студент, който мечтае да проектира сгради още от студентската скамейка щеше да знае, че е достатъчно на определени места, най-вече в ъглите на конструкцията и по определен начин да вградите кани, най-обикновени кани за течности, за да осигурите великолепна акустика на залата.
Климатиците не са били познати на монасите, но никъде в историята не е документирано, че някой от тях е умрял от измръзване или от прегряване. А имаме снование да знаем със сигурност, че климатът на полуострова не е бил щадящ. Отговорът на загадката можете да видите в руската болница в Кариес, столицата на Света гора, но технологията е известна като “румънската” – това е система от тръби и един вид термуси, които запазват вътрешната температура на сградата най-близо до физиологичната за човека, която е около 25 градуса по Целзий.