Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

10 години затвор за некоректните данъкоплатци

09 Септември 2010 / 18:09:53  GRReporter
1034 прочитания

Високи парични глоби и до 10 години затвор ще са част от наказателните мерки, които застрашават данъчните нарушители, хванати в системно пристъпване на закона. Това обяви гръцкото финансово министерство, от където е изготвен дълъг списък с имена на граждани и фирми със съмнителни доходи. Според новите разпоредби на строгите наказания ще подлежат всички данъкоплатци, които имат неизплатени задължения към държавата за над 120 хиляди евро. От 2011 година трябва да внимават и гражданите, които са „пропускали ” да подадат данъчни декларации в предишни периоди, като по този начин са си спестявали внасянето на данъци над 15 хиляди евро.

Тази вест определено зарадва обществеността след разкритията в последните месеци на не малко истории за известни гърци, които през годините са натрупали милиони задължения от неплатени данъци и такси. Точно такава е и историята на известния гръцки изпълнител на любовни песни Толис Воскопулос, който се оказа че дължи на държавата около пет милиона евро, а не е внасял данъчна декларация за приходите си от 1993 година.

Според новите разпоредби, ако икономическата полиция установи в един търговски обект три поредни нарушения (включително и  липсата на издадена касова бележка при завършена търговска операция), некоректният търговец може да бъде наказан с два месеца затвор. Друга цел на данъчните органи са и фирмите-фантоми, които нямат реална дейност, но издават финансови документи за неосъществени сделки за източване на ДДС. Според публикации в гръцката преса, това е широко разпространен начин за бързи печалби и нарушителите ще бъдат наказвани с 10 години затвор, както и уличените в пране на пари и контрабандна търговия.

Натрупването на огромния бюджетен дефицит и 300-те милиарда евро държавен дълг се оказаха добър повод правителството най-сетне да затегне коланите и на контролните органи в страната. Сивата икономика в Гърция има много лица - наемането на персонал без осигуровки, декларирането на по-нисък годишен доход от реално получавания, корупционните практики както в държавния, така и в частния сектор. Обществена тайна е също така, че години наред различните държавни управления са си затваряли очите пред реалността. Обвързано с меморандума за финансова помощ, днешното правителство на Георгиос Папандреу е решено най-сетне да спре или поне да намали финансовите престъпления в страната.

Според скептиците в страната основната причина за тази решителност се крие в идеята на правителството да събере час по-скоро повече приходи в държавната хазна, които до момента са значително по-ниски от планираните в бюджета за 2010 година. Резултатите представени от държавното управление показват, че за първото шестмесечие на годината липсват около 770 милиона евро, за да бъдат достигнати поставените в началото на годината цели. Гръцките медии обаче говорят за черна дупка в приходите от 2,6 милиарда евро за седемте месеца от началото на годината.

Тази разлика в планираните и събраните приходи неизменно безпокои кабинета, независимо от привидната хладнокръвност на неговите членове. Гръцкият финансов министър Георгиос Папаконстантину даде интервю за агенция Bloomberg, в което подчертава напредъка на страната и поощрява закупуването на гръцки държавни облигации. Той ги определя като добра възможност за инвестиция, а не като нещото, от което трябва да се страхуваме. „Като гледаме състоянието ни в момента сме уверени, че ще достигнем поставените пред нас цели,” уверява той.

В началото на следващата седмица Папаконстантину ще има поредица от срещи със стратегически външни инвеститори, за да представи напредъка на гръцките реформи и инвестиционните възможности в страната.  Според официалната платформа за икономическа стабилност на гръцкото правителство 2010 година трябва да завърши с държавен дефицит от 8,1% от БВП , който в края на 2009 се закова на 13,6% от БВП. Т.е. външният дълг на Гърция продължава да расте, но с по-бавни темпове от миналата година. Това се очаква да бъде достигнато чрез строга икономическа политика на съкращения, по-високи данъци и по-ефективно събиране на държавни приходи. Икономическият ръст обаче продължава да бъде отрицателен, а безработицата по последни данни продължава да расте. Финансовите анализатори са на мнение, че Георгиос Папаконстантину трудно ще убеди чуждестранните инвеститори, че гръцките държавни облигации са добра инвестиция, докато вътрешните финанси в страната не бъдат сложени в ред.

Категории: ИкономикаПазари данъци наказания
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus