Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

20 гръцки наемници воюват за Кадафи

01 Май 2011 / 13:05:55  GRReporter
1637 прочитания

Между 300 и 500 европейци, граждани на Сърбия, Украйна, Белорус, Полша, Белгия, Великобритания и Франция се сражават на страната на полковник Муамар Кадафи в Либия. Сред тях има и 20 гръцки наемници, специалисти по боравенето с тежки оръжия, управлението на хеликоптери и военна стратегия. Това заяви пред EUobserver криминологът Михалис Кутузис, който е специалист по организираната престъпност, бил е съветник на френското правителство, на ООН и на Европейския съюз по тези проблеми. Той е собственик на регистрираната във Франция компания Lotophages Consulting и е прекарал февруари и март в изследвания по различни проекти в северна Африка.
    Европейците са само част от една още по-голяма компания наемници от Централноафриканската република, Чад, Нигер, Мали и Сомалия. Според криминолога заплатата на африканските наемници е 2000 долара на ден, но европейците са по-добре платени. Заедно с тях се сражава и 25-хилядната либийска армия, а ако към това число се прибави и добре въоръжената милиция, ръководена от синовете на полковника, то той разполага с около 50 000 войници. “В либийското общество се смята за неморално убиването на хора от твоята племенна група, затова наемането на чужденци е наложително”, обяснява Кутузис. Според Временния национален съвет в Бенгази на Кадафи помагат и руски, сирийски и алжирски наемници.
    “Наемниците започнаха да идват след първата американска бомбардировка в Либия. Тогава полковникът смени тактиката и започна да използва наемни бойци, които престояват около 2 седмици и на тяхно място идват нови”, разказва експертът. Според него друга причина, поради която Кадафи наема чужденци е, че не се доверява на либийците. “През последните 40 години срещу него непрекъснато има преврати, всичките му лични телохранители са чужденци. Истински лоялните към него са не повече от 10 души, като един от тях външният министър Мусса Кусса вече дезертира”, твърди Михалис Кутузис.
    Правозащитната организация Human Rights Watch, която има трима свои експерти на фронтовата линия в Либия обаче се съмнява във верността на тези твърдения. Тя се е свързала с групи наемници от Южна Африка, които са заявили, че не разполагат със сведения европейци, южноафриканци или зимбабвийци да работят за Кадафи. Според организацията наемническите кръгове в Африка поддържат връзка и ако твърденията на Кутузис отговаряха на истината, това щеше да се е разчуло из континента. Представител на НАТО обаче официално заяви на пресконференция, че съюзническите сили са засекли колумбийски снайперисти в Мизрата.
    Според Конвенцията на ООН от 1989 година “наемник е всяко лице, местно или от чужбина, което е специално наето, за да участва във въоръжен конфликт и е мотивирано да участва във военни действия за лична изгода”. Алекс Винъс от Кралския институт за международни отношения Chatham House в Лондон припомня, че единствените европейски страни, които са ратифицирали конвенцията са Белгия, Кипър и Италия. “Европейските наемници бяха проблем в северна Африка през 1960-те и след това през 1990-те години. Сегашният конфликт е много африканизиран”, заявява той.
    Междувременно преди два дни официалният режим в Триполи заведе чуждестранните журналисти в лагер на около 85 километра от либийската столица, където цивилни граждани се обучават да воюват. Според репортерите хиляди либийски граждани в момента преминават през различни форми на военно обучение, за да се сражават с натовските сили при една евентуална сухопътна операция.

Категории: Либия полковник Муамар Кадафи чуждестранни наемници военен конфликт Михалис Кутузис
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus