Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

30% по-ниски пенсии от 2015 година

03 Ноември 2010 / 17:11:15  Виктория Миндова
2141 прочитания

Пенсионерите в Гърция ще получават от 2015 година с около 30% по-ниски пенсии от днешните, поради новия тип изчисление заложено в закона за социалното осигуряване, гласуван тази година. Причината за тази голяма разлика се крие в начина на образуване на крайната стойност на пенсията, която след пет години ще се изчислява на база общо приходите от работния стаж на служителя, а не най-добре платените десет години работа.

Разкритието за една от клопките, заложени в социално-осигурителната реформа на ПАСОК направи научният консултант към Синдиката на държавните служители и Съюза на заетите в частния сектор Георгиос Руманиас. Той бе участник в международния форум за бъдещето на частното застраховане в Гърция, който се организира от медийната група Етнос. Руманиас изрази безпокойство, че тенденциите предполагат по-нататъшно отслабване на ролята на социалната държава. Приходите от задължителното социално осигуряване в третата възраст ще бъдат намалени чувствително, което неизбежно води до нуждата от нови по-гъвкави методи за подсигуряване на един добър стандарт на живот в пенсионна възраст.

„Социалното осигуряване е задължително и не смятам, че трябва да се отмени напълно. Но съм на мнение, че могат да се намерят нови модели, които ще съчетаят доброволното със задължителното осигуряване за по-добри резултати в бъдеще.” Специалистът даде пример с вече действащите системи в Германия и Швеция.  Той представи наскоро въведената система в Германия, в която гражданите могат да пренасочат процент от вноските си за социално осигуряване от държавните към частни пенсионни сметки. По този начин успоредно могат да влагат в двата вида пенсионно осигуряване, без да се натоварва допълнително семейния бюджет с допълнителни разходи.

Георгиос Руманиас  смята, че частните пенсионни фондове в страната могат да заемат по-голям пазарен дял (който днес се равнява само на около 2%) от пенсионното осигуряване, но затова държавата трябва да затвърди контролни си функции и да подсигури правилната нормативна база. По този начин ще се гарантира един по-сигурен частен застрахователен пазар, на който гражданите ще могат да гласуват доверие.

В отговор на това изпълнителният директор на Европейки Писти Никос Халкиопулос заяви, че с новата програма за управление на застрахователния пазар в Европа Solvency II са залегнали всички предпоставки за сигурността на частното социално осигуряване. Експертът по Solvency II Пол Де Бус от Ernst & Young добави, че пътят от измерване на риска към управлението на една застрахователна компания не е лесен процес, но е задължителен за развитието и еволюирането на частното застраховане. Той заяви, че според последните наблюдения на пазара малките и средни компании от сектора в Европа се приспособяват по-лесно към изискванията на Solvency II. Представителят на Ernst & Young подчерта, че големите компании трябва да обърнат внимание не само на оценката на риска за всеки конкретен случай, но и на развитието на бизнеса в макроикономически план.

„В Гърция пазарът на частните пенсионни застраховки има голям потенциал,” каза категорично президентът и изпълнителен директор на ING Гърция Брам Бун. Той обясни, че независимо от големия брой на застрахователни компании в страната, този тип продукти не са достатъчно добре разработени и пазарът за тях все още не е развит. Той обясни, че е важно да се развие добра комуникация на пазара. Управлението и развитието на частното пенсионно застраховане зависи както най-модерните технологии в областта, така и старите познати техники и личния контакт. Според него застрахователните компании в страната трябва да изградят много добри системи за комуникация с клиентите, като държат тясна връзка с тях. „Процесът на продажба на един подобен продукт изисква много подробно представяне и поне две до три срещи, за да може клиентът да вникне в смисъла и логиката на частното пенсионно осигуряване,” обясни специалистът от ING Гърция.

Главният секретар „Потребление” към Министерството на икономиката и развитието Димитрис Спиракос заяви на форума, че в момента икономическата криза в страната дава възможност на застрахователните фирми да разширят пазарния си дял в доброволното социално осигуряване. Основна предпоставка за това е въвеждането на по-голяма прозрачност в начина на работа с клиенти. Според него трябва да се подобрят условията на пазара, а брокерите да информират своите клиенти както за предимствата, така и за недостатъците на доброволното осигуряване. Желаещите трябва да чувстват сигурност в продукта, който купуват, а това изисква по-разбираемо представена информация за същността на доброволното пенсионно осигуряване. „Компаниите трябва да намерят начин за представяне на информацията по достъпен и разбираем начин” обяснява Спиракос. Той отбеляза, че доброволното социално осигуряване е обвързващо и за двете страни в дългосрочен план. Ако днешните застрахователни продукти от тази група не отговарят на нуждите на пазара и търсенето е намелено, дружествата трябва да изработят нови социално-осигурителни пакети, който ще носят облаги както на компаниите, така и на доброволно осигурените.

Логиката на частното пенсионно застраховане е да се покрие разликата, която се образува между желания стандарт на живот и приходите от задължителното пенсионно осигуряване в третата възраст. Експертите се обединяват около идеята, че с въвеждането на правилата вложени в Solvency II през 2012 година на застрахователния пазар в Европа ще останат само надеждните компании в бранша. Те ще могат да гарантират дългосрочните вложения на доброволно осигурените, което ще даде алтернатива на работещите за допълнителни доходи в пенсионна възраст.

Категории: ИкономикаПазари доброволно осигуряване застрахователен пазар ING
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus