Значителен спад в потреблението на горивата за транспорт отбелязват от Съюза на търговците на гориво, като най-лоша е ситуацията при бензина, консумацията на който е намаляла с над 30 на сто сравнение с 2008 година. Това заяви специално за GRReporter президентът на Съюза Михалис Кюсис. След оповестяването на информацията, че около хиляда бензиностанции са били затворени от началото на годината, GRReporter се свърза с работната организация на бензинаджиите, от където ни дадоха подробна информация за проблемите в сектора и бъдещото му развитие.
„Кризата в нашия сектор започна още преди две години, като нещата се влошиха драстично в последната година” каза Кюсис. „За съжаление не говорим само за 1000 бензиностанции с финансови проблеми.” Той обясни, че от началото на годината около 800 бензиностанции са прекратили дейност, като основните причина се крие в намаленото потребление. Още около 1000 собственици на бензиностанции са на ръба на фалита. В последните месеци много от бензиностанциите изкарват само толкова, колкото да си покриват разходите.
Когато попитахме, кои са причините това да се случва, Михалис Кюсис лаконично заяви: „Няма пари.” Разбира се най-логичното обяснение е икономическата криза, но независимо от това всички живеещи в Гърция знаят, че гърците са пристрастени към колите си. Те са на първо място в избора им за транспорт в градски условия и независимо от трудностите, трафикът в големите градове на страната като Атина и Солун не е спаднал. Това явно се оказа само на пръв поглед, защото Кюсис ни опроврга. „Всичко поскъпна рязко, акцизите се повишиха три пъти тази година, заплатите намаляха в държавния сектор, а в частния започнаха съкращения и фалити. Хората си карат по-малко колите,” обясни търговеца.
Друг проблем според Кюсис, който създава допълнителни затруднения в търговията с горива е и блокирането на строителния сектор. Горивата за транспорт като нафтата например са най-често използвани от товарните коли ангажирани в строителството. След като строителния сектор замря заедно с други ключови сектори в икономиката, това също се е отразило отрицателно на търговията на бензиностанциите. Той обясни, че собствениците на бензиностанции намаляват колкото се може текущите разходи, персонала, обема на доставките. „Има бензиностанции, които имат реално работа само два от шестте работни дни в седмицата” заявява Кюсис.
Президентът на Съюза на търговците на гориво Михалис Кюсис заяви, че дистрибуторите на дребно са принудени да продават горивото за отопление на цени на едро само и само, за да могат да съберат пари, с които да покрият текущите чекове. Нивото на цените в момента на нафтата за отопление се движи около 0,72 евроцента на литър, от които търговците на дребно не печелят почти нищо. Допълнителен проблем с ликвидността създава и задържането на дължимия данък от страна на държавата към търговците, които в момента изнемогват от липсата на ликвидни средства.
GRReporter се допита и до мнението на представители на реалния бизнес за ситуацията на пазара. Собственик на две бензиностанции от район Атики, който пожела да остане анонимен ни каза, че цените на горивата в последните две години са се вдигнали общо със 60 на сто за търговците. Той е в бизнеса от 20 години и подчерта, че тази година е изключително тежка. „Потокът от клиенти не е намалял, но вече не пълнят резервоарите до горе,” казва той. Според него общия спад на доходите и стандарта на потребителите, както и завишените от акцизите цени на горивата играят решаваща роля в оборота на бензиностанциите. Неговите наблюдения също са че в сравнение преди две години, днес оборотът е намалял с около 30%, а тенденциите са проблемите да се задълбочат, ако правителството прибегне до допълнителни ристриктивни мерки.