Бреговете около област Атика продължават да бъдат заобиколени с огради – телени мрежи, железни огради, стени, спортни и туристически обекти препречват свободния достъп на гражданите до плажовете. Жителите на Атика от години искат да бъде подсигурен свободния достъп до плажовете, а в момента се работи върху план, според който ще бъде премахнато заплащането на билетите за вход на организираните плажове в Атика. По-точно се предлага да се заплаща единствено за определени услуги като наемане на шезлонг, чадър и т.н.
По-принцип всички плажове би трябвало да са без входна такса, така че всеки който иска да си легне на кърпата и да не използва шезлонг или други услуги, да не заплаща никаква такса, казва заместник председателката на потребителската организация ΕΚΠΟΙΖΩ Панайота Калапотараку. Най-вероятно вхдоната такса ще бъде премахната поетапно, но след като изтекат договорите на частниците с общините, съобщава вестник Вима.
Вече започнаха и първите срутвания на незаконни постройки по плажовете. „Не трябва да се позволява е да затварят плажовете и да бъдат използвани или от държавата, или от частници и да нямат достъп до тях всички граждани” казва г-жа Калапотраку. Цените на билетите за частните плажове на Атика започват от 5 евро и достигат до 25 евро на човек.
Например в района на Алимос от плажна ивица в размер от 2,5 км. хората могат да се къпят без пари на плажове, които се разполагат на 1,5 км. Има две свободни крайбрежия, които са под отговорността на общината и два оградени частни плажове.
Междувременно излезна списъка с наградените гръцки плажове. 421 гръцки брегове ще развяват синия флаг, който показва, че изпълняват условията за наградите. Гърция взе сребърен медал сред 49 държави, а на първо място е Испания, която има най-голям брой плажове. На трето място е Франция.
Според Гръцката компания за защита на природата, координатор на международната програма в страната, по време на раздаването на наградите, първото място е взела най-източната част на остров Крит наречена Ласити с 42 лазурни брегове. Като цяло бреговете на Крит дръпнаха на предните места с общо 97 сини знамена, последвани от остров Родос с 33 знамена, Керкира с 35, Митилини с 12, Закинтос с 8, Скиатос с 8, Кефалоня с 10 и Кос с 5. Островът с най-много сини знамена или иначе казано с най-бистри води и поддържани крайбрежия е Родос и най-вече областта около Калитеа, която получи 25 знаменца.