51 милиона евро в брой трябва да върне създателят на Протон банк Лаврентис Лаврентиадис, за да си спечели имунитет и да не бъде разследван с други дейности около злополучната му банка. Ако прокурорите се договорят с забъркания Лаврентиадис да върне сумата, която се смята за разграбена, това ще бъде най-голямата глоба в историята на Гърция след установени нарушения в банка. В следващите дни се очаква да стане ясно дали сметката ще бъде платена.
През август тази година излезе наяве, че атинската прокуратура е повдигнала обвинение към седемте членове на Протон за присвояване. В банката под разследване най-голям акционер е бил бизнесменът Лаврентис Лаврентиадис. Неговите активи бяха замразени и се оказа в центъра на разследване за незаконно присвояване и пране на пари. Важно е да се отбележи, че много от необслужваните заеми на неговата бенка се отнасят до други предприятия, в които той има участие. През октомври споразумението се очаква да бъде одобрено от компетентния комисар по банките към централната Банка на Гърция. Глобата ще е малка компенсация, особено ако се има предвид, че само през лятото държавата е вляла около 100 милиона евро, за да не срути с гръм и трясък финансовата институция.
Съгласно условията на споразумението, за което Wikigreeks съобщава, Лаврентиадис трябва да върне 51 милиона евро в брой на банка, в която одиторите откриха открита сероизна дупка в баланса. В замяна на това, прокурорите ще му даде в имунитет за всичките и дейности, свързани с банката. Възможността за имунитет обаче на другите му „съучастници” не е сигурна. След изпълнението на сделката не е ясно дали прокурорите ще продължат да разследват отпускането на преференциални кредити на фирми, свързани с Лаврентиадис, както и други форми на финансови престъпления, като отклоняване на кредити, предоставянето им на други негови дружества за цели, различни от тези, изложени по договори за заем.
В публикации в гръцката преса се говори, че бизнесменът, който решил да си отвори банка отпускал заеми на някой от своите дружества с 3%-3,5% лихва. В същото време обещава на вложители и инвеститори възвращаемост от 8%-9%, които не е сигурно как може да гарантира. В Гърция сделката за 51 милиона евро върнати пари се смята за успех, но чуждестранни анализатори смятат, че би имало сериозен интерес да се разгледат бизнесинтересите на Лаврентиадис в Лондон и Лихтенщайн. Основният бизнес на Лаврендиадис е фармацевтичният, а компанията му Алапис има поделения в няколко страни в Югоизточна Европа, включително и България. Alapis е най-популярното му творение между тях. Акционер във фармацевтичните начинания на Лаврентиадис бе и българският бизнесмен Марио Ал-Джибури. В началото на този септември Атинската фондова борса огласи, че притежаваните от Ал-Джибури 15,206 на сто от акциите на фирмата са продадени на лондонската Latemar Capital Limited и подал оставка и от управителния съвет на Alapis.