Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

5,7% от държавния дефицит е резултат от лошо управление

21 Декември 2009 / 21:12:07  Мария Спасова
1157 прочитания

Виктория Миндова
    Почти половината от настоящата стойност на държавния дефицит на Гърция е в резултат  на лошо управление и липса на „политическа смелост” на всички държавни управления в последните години. Според доклад на Европейската комисия за оценка на икономическата ситуация в страната за 5,7% от държавния дефицит (който в момента е достигнал 12,7% от БВП) носят отговорност  държавните управници на Гърция. Те системно и безотговорно са избягвали поемането на политическата отговорност за въвеждане на радикални промени в обществено–икономическия живот на Гърция преди и в периода на криза.
    Само 7% от образувания държавен дефицит е следствие от настъпилата световна криза в края на 2008 година. Данните бяха изнесени от Гикас Хардувелис, икономически съветник на Eurobank на конференция, организирана от Атинската камара на търговците и индустриалците с тема: „Изследване на кризата – предложения за изход от нея”. В събитието взеха участие икономисти, банкери и финансови специалисти от бизнеселита на страната.
    Според всички участниците в  срещата правителството на ПАСОК трябва да проведе съществени промени в структурата на държавната администрация и по – решителни съкращения в обществените разходи.  Повишаването  на ефективността на държавното управление и преразглеждането на данъчните реформи, залегнали в бюджета за 2010 година на Георгиос Папандреу са също обект на критика от страна на бизнес средите в страната. „В период на рецесия повишаването на данъците е като да стискаш изцеден лимон”, коментира промените в данъчното законодателство Янис Пападониу, бивш министър на икономиката и финансите.     
    Според финансиста акцентът на данъчните реформи трябва да падне върху увеличение на акцизите и успешно изобличаване на данъчните измами, а не „наказание” на редовните данъкоплатци с повишаване на преките данъците. Бившият министър подчерта, че в момента Георгиос  Папандреу  трябва да оправдае гласуваното му на парламентарните избори доверие и да постави по – амбициозен план за намаляване на националния дефицит до 8% от БВП до края на 2010 година, преди да е загубил общественото доверие.
    Едно от предложенията, отправени към днешното правителство от бившия заместник министър на външните работи, Петрос Дукас бяха изготвянето на програма за приватизация на държавни предприятия, която би увеличила на сумата на държавните приходи. Друга важна стъпка е преструктурирането на местната администрация, с цел намаляване на разходите, които до момента възлизат на три милиарда евро годишно. Раздутият бюджет на регионалните администрации и липсата контрол върху изпълнението на планираните дейности в периферията на страната са „черна дупка” в държавната хазна, според специалиста.
    По отношение на липсата на доверие на чуждестранните инвеститори, Дукас поясни, че в момента за страната е от изключителна важност да се въведат незабавни радикални промени в управлението на обществените разходи и заяви: „не обещания, а само реални действия и съкращаване на държавните разходи ще ни помогнат да си възвърнем загубеното доверие.”  В края на 2009 година Гърция се кредитира 2,5 пъти по–скъпо от Германия и тази разлика ще продължи да се увеличава, ако социалистическото правителство не вземе нужните мерки.
    В конференцията взе участие и професор Янис Стурнарас, преподавател в Икономическия университет в Атина и директор на научния отдел към Фондацията за икономически и стопански и изследвания. В изложението си професорът подчерта колко е важно да се възстанови имиджът на Гърция пред международните пазари, като обясни обратнопропорционалната връзка между нарастването на spread показателя и увеличаването на инвестициите в страната. „В момента паричният израз на загубата от покачването на spread–а с 10 пункта е 55 милиона евро” поясни Стурнарас и добави, че правителството има нужда от втори план за незабавно действие, защото резултатите от представените от Папандреу реформи ще се проявят чак след две до три години.
  

Категории: Икономика дефицит реформи правителство
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus