Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

7-милиарден дълг заплашва да срине автомобилния пазар в Гърция

27 Ноември 2011 / 15:11:09  GRReporter
1771 прочитания

На бомба с часовников механизъм, готова да избухне всеки момент, оприличават автомобилния пазар в Гърция висши служители в банковия сектор, тъй като общият размер на дълговете на вносителите, официалните представители и търговците, възлиза на 7 млрд. евро! Освен това трябва да се има предвид, че 50% от договорите за заем в момента не се обслужват, а прогнозите за непосредственото бъдеще са леко зловещи.

Според фактори на пазара, банките, но и фирмите-доставчици в автомобилния бранш може да бъдат изправени пред огромно домино, което ще бъде предизвикано от рухването на множество самостоятелни фирми, включително и фирми-вносители.

Едновременно с това постоянният спад в продажбите на нови автомобили, драматичното свиване в оборота на оторизираните сервизи, но и на самостоятелните такива, в съчетание с липсата на ликвидност на пазара, са създали идеалните условия за по-нататъшно затваряне на фирми в сектора, като в момента 4.000 фирми вече са спуснали кепенците!

Както отбелязва Еврипидис Константинидис, член на управителния съвет на Асоциацията на вносителите на автомобили в Гърция: “Търговците на автомобили вече са се озовали в „окото на циклона“ на икономическата криза, без да получат помощ отникъде и затънали в дългове към банките. Ако финансово-кредитните институции в страната не въведат специални регулации и удължаване срока за изплащане на заемите, има голяма вероятност да се окажат собственици на хиляди автомобили, но и на стотици недвижими имоти, които няма да бъдат в състояние да управляват. Същевременно малкото здрави компании в сектора поради продължаващата и през 2012 г. рецесия се очаква да станат също губещи, и ако не им бъдат отпуснати някакви заеми, и те ще рухнат на свой ред. Освен това 8 от 10 търговци не могат да плащат допълнителния данък, който се внася със сметките за електричество, както и данъка движимо имущество, и ще трябва държавата да покаже социалната си същност, ако иска да има някакви приходи от автомобилния бранш...“

Прекалено високи разходи

Започват да “падат” една след друга оторизираните мрежи на фирмите-вносителки, тъй като собствениците им не могат да се справят дори с ежедневните си финансови задължения. Както споменава собственикът на една „вертикална“ фирма: “Всички сме оставени на произвола на съдбата. Ако банките и държавата не престанат да искат непрекъснато пари, краят ще дойде много бързо и ще предизвика ефекта на доминото на пазара. Смятам, че никой собственик на „вертикална“ компания няма средства да плаща допълнителните данъци, а от известно време голяма част от оторизираните фирми не плащат ДДС, осигурителни вноски, вноски по заеми, за да могат да плащат на служителите си, за да живеят“.

Разходите на една “вертикална” компания, според фактори на пазара, възлизат на минимум 40.000 евро месечно, което означава 2.000 на ден. Преди няколко години беше сравнително лесно човек да събере тези средства, днес обаче не само, че не може да ги събере, но непрекъснато субсидира компанията си. Освен това допълнителният данък, който се плаща заедно със сметката за електричество и е близо 20.000 евро, заедно с данъка за голямо недвижимо имущество в размер на 16.000 евро, ако става дума за собствена компания, се прибавят към месечните разходи, които за ноември надхвърлят 76.000 евро, като същевременно приходите не надвишават и в най-добрия случай 10.000 евро.

Нямат средства дори за обезщетения

Трагична е ситуацията, в която са поставени бизнесмените в автомобилния бранш, тъй като както казват самите те, са предприели съкращения на персонала, намаляване на заплатите, допълнителни съкращения, и пак сметките не излизат и трябва да предприемат още уволнения. Но тук съществува един огромен проблем, тъй като те нямат пари дори за обезщетения! Решенията са две: или подписват полици, които евентуално служителят може да не приеме, или дават вместо обезщетение някой употребяван автомобил, който служителят също може да не приеме. Разбира се, дори само при мисълта за фалит на някоя фирма служителите се съгласяват да вземат употребяваната кола, вместо полицата.

Уволнените служители от автомобилните компании обаче се обръщат към „черния“ пазар и създават огромни проблеми на легалните фирми от бранша. По-конкретно повечето уволнени служители създават online магазини и продават автомобили, а уволнените механици превръщат гаража си в сервиз. Всичко това, разбира се, се извършва безопасно, защото никой не може да ги открие, а парите, които прибират са необлагаеми, а освен това не внасят осигурителни вноски, нито други разходи, които имат лицата, упражняващи свободни професии.

Щетите са двойни, защото държавата губи милиони евро, а от друга страна компаниите от автомобилния бранш търпят нелоялната конкуренция на бившите си служители.

Πредстоящи фалити...

Слуховете, че големи компании от автомобилния бранш скоро ще спуснат кепенците, се разпространяват все повече. Въпреки това, според информации, фирма-вносител, която в последните две години е отворила нови търговски обекти, се е сблъскала с доста проблеми в оторизираната си мрежа, и се говори, че скоро ще бъде заменена от дъщерна фирма на завода производител и затова укрепва позициите си на пазара на дребно.

Друга фирма-вносител, внасяла модели с GPS система, която обаче не функционира на територията на Гърция, отказва да върне парите на собствениците, защото няма откъде да ги вземе. Като имаме предвид, че всяка система, платена от потребителите струва 2.500 евро...

Категории: автомобилен пазар оторизирани мрежи фирми вносителки фалити
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus