Снимка: periothiko.blogspot.com
8,29 милиарда евро дължи държавата на трети лица според информация от Сметната палата в Гърция. Социално-осигурителни фондове, болници, общини и юридически лица са задлъжнели на различни кредитори, доставчици и други сътрудници с общо 7,67 милиарда евро за периода януари-ноември 2010 година. Други 620,5 милиона евро са пресрочените задължения на централните министерства и периферните им клонове .
Най-сериозно затънали са държавните болници с 6,52 милиарда евро. Начинът на изплащане на 5,34 милиарда евро от тях е предоговорен при по-благоприятни за държавата условия, но все пак доставчиците да си вземат парите. Социално-осигурителните фондове дължат 660 милиона евро, а организациите за местно самоуправление 356,2 милиона евро. Голяма част от държавните предприятия, които през 2010 година бяха определени като неефективни и дефицитни, са натрупали дългове от 116,2 милиона евро.
В опита да сложи държавните финанси в ред, ресорният министър Георгиос Папаконстантину издаде в средата на миналата година министерски указ, с който задължи всички държавни институции да предават месечни отчети за приходите и разходите си. През август 2010 от 1061 официално записаните държавни организации, са дали подобен отчет само 967. Месец по-късно същата процедура са изпълнили само 905 институции. Според информацията публикувана в Нафтемборики най-непослушни са гръцките общини, от които само 353 са дали данни към Министерството на финансите през ноември. Това е почти два пъти по-малко от организациите за место самоуправление в сравнение с отчетите дадени през юни същата година.
В същото време Министерството на финансите оповести първите резултати от изпълнението на бюджета за 2010 година, като само се похвали, че си е свършило работата по-добре от очакваното. Дефицитът е намален с 37%, вместо начално заложените 33,2%. От 30,8 милиарда евро в края на 2009 е достигнал през декември 2010 19,45 милиарда евро, вместо поставената в началото на година цел за около 20,1 милиарда евро. Специалисти коментират, че успешните резултати не дават пълна картина, защото засягат само бюджета на тясната държавна администрация. За широкия публичен сектор данните все още не са пълни и министерството разполага с изпълнението на бюджета за първите десет месеца на 2010.
Независимо, че на пръв поглед правителството на Георгиос Папандреу си е изпълнило целите по намаляването на бюджетния дефицит през 2010, остава проблемът със събирането на приходите в държавната хазна. Вместо заложените 6% увеличение на приходите, финансовото министерство достигна 5,5% и то с отчаяната (както я наричат някои икономисти) мярка на данъчната амнистия през второто шестмесечие, от която дойдоха около 700 милиона евро до края на декември 2010.
Правителството отбеляза по-голям успех в частта за намаляване на разходите и то най-вече от окастряне на програмите за държавни инвестиции. Почти 12-процентовото съкращаване на разходите в сектора на образованието също помогна за достигане на целите на финансовата консолидация през 2010. Целта, заложена в бюджета за свиване на публичните разходи бе 9,1%, а в края на годината намаляването стигна 10,9%. Това компенсира липсите в приходната част и спаси плана на правителството.