Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Alpha Bank може и да не премине следващите stress tests, твърди Morgan Stanley

28 Април 2011 / 21:04:28  GRReporter
1864 прочитания

Американската инвестиционна банка Morgan Stanley обяви, че според анализаторите й гръцката Alpha Bank няма да премине следващия банков stress test, съобщава всекидневникът Имерисия. Още 4 финансови институции на Стария континент са застрашени - италианската Unicredit, португалската Banco Esprito Santo, унгарската Erste Bank и австрийската Raiffeisen. Институцията наблюдава поведението на 22 европейски банки, които имат затруднения с предстоящите stress-test-ове, 17 от тях са пристъпили към увеличаването на уставните капитали, а 5 не са последвали същата рецепта. Гръцки анализатори обаче пипомнят, че Alpha Bank увеличи уставния си капитал с 1 милиард евро през 2009. От Morgan Stanley обаче настояват, че след предишните stress-test-ове европейските банки са направили увеличение на уставния си капитал за 55 милиарда евро. На последната си конференция от американската инвестиционна банка са констатирали, че тенденцията ще продължи. Една трета от инвеститорите, до които се е допутала банката са заявили, че очакват увеличение на уставния капитал от порядъка на 20-30 милиарда евро през 2011. Три седмици след провеждането на конференцята финансовите институции на стария континент са увеличили капитала си с още 23 милиарда евро.
    След вчерашните изявления на изпълнителния директор на Института за индустриални изследвания Янис Стурнарас, че евентуално преструктуриране на гръцкия дълг би имало катастрофални последици за местните банки, днес и други финансови експерти застъпиха същата гледна точка. Анализаторът на Standard&Poors Moris Kraemer припомня пред друг икономически всекидневник Нафтемборики, че едва една четвърт от страните с кредитен рейтинг ВВ изпадат до фалит или преструктуриране на дълга под някаква форма. От една страна той твърди, че преструктурирането не е неизбежно, но от друга предупреждава, че световните пазари ще го възприемат като фалит. Според него обаче през последните 1-2 години вероятността за фалит на Гърция се е увеличила.
    Paul Rawkins от другата голяма световна агенция за кредитен рейтинг Fitch обаче смята, че ако Гърция продължи да прилага Меморандума за финансова стабилност, ще се отдалечи от фалита. Пред същия всекидневник той  подчертава, че дори и Гърция да достигне темповете си на растеж от близкото минало, т.е.3-4% от БВП, пак ще се нуждае от бюджетен излишък от порядъка на 5-6 на сто, за да узпее да намали дълга си като процент от БВП. Анализаторът оценява като положителна програмата за приватизация на стойност 50 милиарда евро до 2015 година, но смята, че гръцкото общество все още не е узряло за една част от нея.
    Бившият представител на Европейската комисия в надзорната тройка за Гърция Серваас Дерууз най-после спечели симпатиите на гръцките медии. И то защото се изказа срещу преструктурирането на гръцкия държавен дълг. “Оздравяването на гръцката икономика е болезнено, но ще доведе до бюджетни излишъци от порядъка на 5,5 на сто от 2015 до 2020 година”, заявява Дерууз в интервю за белгийски вестник. Според него преструктурирането не е решение, тъй като голяма част от гръцкия държавен дълг е собственост на гръцките банки и осигурителни каси.

Категории: Alpha Bank stress-tests гръцка криза външен дълг преструктуриране Сервааз Дерууз
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus