Виктория Миндова
Гърция трябва да намали с 65% отделянето на вредни емисии в атмосферата до 2050 година като понижи потреблението на енергоносители, опасни за околната среда и използва възобновяеми енергийни източници, съобщи министърът на екологията, развитието и климатичните промени Тина Бирбили. Тя говори за използването на енергийни източници и опазването на околната среда: балансиране по въже пред международния форум „Часът на гръцката икономика”, организиран от Американско – гръцката търговска камара. Устойчивото икономическо развитие трябва да се съобразява с условията за опазване на околната среда и успоредно да се провеждат активни кампании за информирането и образоването на гражданите в култура на опазване на природата. Разделеното изхвърляне на отпадъци, използването на градски транспорт, умереното потребление на електроенергия и питейна вода трябва да станат всекидневни практики.
Тина Бирбили предлага създаване на програма за стратегическото развитие на енергийния сектор, в което ще е заложено постепенното преминаване към екологично чисти методи на производство на енергия. За целта в Гърция трябва да се развият модерни технологии, които да отговарят на нуждите за опазване на околната среда, без това да се отразява отрицателно на икономическия растеж на страната. Пример за това е оползотворяването на находищата от лигнитни въглища чрез прилагането на най – модерни технологии, които ще спомогнат за намаляване отделянето на емисиите от въглероден диоксид.
Министър Бирбили изрази своята вяра, че Гърция ще играе важна роля в най – близко бъдеще в развитието на „зелената енергия” в Европа и подчерта: „На национално ниво целта е да се включим в процеса на спасяването на Земята и да достигнем крайната линия, ако не първи, то в първата група. Независимо, че започваме работа в тази област с малко закъснение, сигурна съм, че можем да настигнем другите страни, които вече са развили полезни практики в опазването на околната среда и използването на екологично чисти технологии за производство на енергия. Страната ни разполага със значителен брой възобновяеми източници на енергия и човешки ресурс, който е способен да усвои и развие тези практики.”