Гръцкият шовинизъм премина всякакви граници, след като първият заместник на премиера Георгиос Папандреу в официално интервю за Би Би Си поиска Германия ако не да обезщети, то поне да се извини на Гърция за окупацията през 40-те години на миналия век. Теодорос Пангалос използва груби думи и недупостими намеци за равенство между днешното германско управление в лицето на канцлера Ангела Меркел и вдъхновителя на германските национал-социалисти Адолф Хитлер. Интервюто идва в деликатен за Гърция момент, когато банкрутиралата членка на Еврозоната отчаяно се надява на германска финансова гаранция.
Говорителят на германското външно министерство Андреас Пешке опроверга твърдението, че Германия не си е платила за окупацията на Гърция. “До 1960 година Гърция бе компенсирана със 115 млн. германски марки, а са правени и допълнителни плащания за принудително използване на работници”, каза Пешке и добави: “А след 1960 година Германия е изплатила помощи на Гърция в размер на 33 млрд. марки както в двустранен план, така и по линия на Европейския съюз.” Според говорителя да се обвързват днешните проблеми със спорове от миналото не е продуктивно, доколкото и двете страни се намират в обединена Европа.
Изявлението на Пангалос принуди Ангела Меркел да покани гръцкия премиер Георгиос Папандреу на посещение в Берлин на 5 март. Големият проблем на Гърция не е неизплатените репарации на Германия, а фактът, че големите германски банки отказват да я кредитират. Както съобщават германските медии
всички големи банки са обявили намерението си да спрат инвестициите си в гръцки държавни облигации. Двата най-важни германски държавни финансисти "Ойрохипо" и "Хипо Риъл Естейт" няма да вземат гръцки бонове при предстоящия рунд за финансиране на закъсалата Гърция. Постбанк също няма да помпа свежи пари в гръцката финансова система. Дойче Банк е обявила, че ще посредничи при закупуването на облигации, но самата тя се отказва от придобиването им. На същото мнение са и големите провинциални банки като BayernLB и LBBW.
Всичко това идва в отговор на грандиозния план на френския президент Никола Саркози да задължи финансовите институции в Германия и Франция да закупят гръцки държавни книжа на всякакви условия. Саркози също настоява тези финансови институции да се задължат в случай, че международните пазари не могат да погълнат поредицата от гръцки облигации за финансиране на държавния дълг, те самите да ги изкупят на цени, които гръцкото правителство им предложи. Естествена е реакцията на германските банки. До момента те са инвестирали в гръцки държавни книжа 43 милиарда евро. Само "Хипо Риъл Истейт" държи гръцки облигации за над 9 млрд. евро. Комерцбанк има гръцки облигации за 4,6 млрд. евро, а с по няколко милиарда за тези книжа са се бръкнали и провинциалните банки.
Днес на неочаквано посещение в Атина се оказа шефът на Дойче Банк Йозеф Акерман. Посещението му бе свързано с поканата на Меркел към Папандреу. Самият Акерман отказа какъвто и да е коментар за целта на посещението си: “Харесвам Гърция и нейният климат”, бе коментарът на може би най-заетият и натоварен с отговорности банкер в Еврозоната. За политическите и икономическите наблюдатели посланието е ясно: “Спрете с риториката. Седнете си на задниците и работете. Оставете икономиката на експертите. Ако те са сигурни, че вие си пишете домашното, нашите банки ще продължат да ви подкрепят”.
Това обаче е език, който гърците не разбират. Те искат възмездие за средния пръст на Венера Милоска. И докато са на вълната възмездие, финансовата гаранция от Германия ще е несигурна.