Международното летище “Елефтериос Венизелос” в Атина от днес разполага със собствен фотоволтаичен парк, който е най-големият летищен фотоволтаичен парк в света. Внушителното съоръжение ще задоволява до 9 на сто от нуждите от енергия на летището и ще намали с около 10 000 тона излъчваните емисии въглероден двуокис. “Идеята за фотоволтаичния парк се появи за първи път през 2002 година. През 2004 експериментално открихме малък фотоволтаичен участък с мощност 7 500 киловатчаса до станцията на метрото. През 2006 започнахме изследването на възможностите за строителство и взехме решение да построим парка. През юни 2007 подадохме молба за разрешение. Разрешението ни отне 18 месеца, а строителството на съоръжението - по-малко от 6. Оставам изводите на вас”, заяви изпълнителният директор на летищния комплекс Янис Парасхис. Той подчерта, че “Елефтериос Венизелос” се различава от традиционния тип летища и не зависи единствено от самолетния трафик. То е едно от малкото летища в света, които имат своя рециклителна фабрика, която преработва 20 000 тона боклук. Заради екологичната си политика международното летище в Атина е наградено от Европейската комисия и от Международната летищна организация ACI.
Инвестицията във фотоволтаичния парк е на стойност 20 милиона евро и е дошла от касите на летището без никаква държавна субсидия. Очаква се съоръжението да носи 3-процентова печалба. То се състои от 28 700 слънчеви панели и 6 електрически трансформатори, а строителството носи подписа на частната гръцка компания Biosar, специализирана в строителството и поддържането на фотоволтаични системи. Biosar е част от групировката Ellaktor. нейно делао са и фотоволтаичният парк в Лариса с мощност 10 мегаватчаса и още два фотоволтаични парка в Гърция с мощност 7,5 и 5 мегаватчаса. Компанията строи такива съоръжения и в България и Италия. В България е създала фотоволтаичния парк в Силистра с мощност 4 мегаватчаса, а в момента строи втори парк в същия град вече с мощност 16 мегаватчаса. И двата проекта са направени по поръчка на американския инвестиционен фонд AEC. “Истината е, че и в България, и в Гърция бюрокрацията е еднакво голяма, макар и от различен тип. Но в България нещата все пак вървяха малко по-бързо”, каза пред GRReporter Едуард Сарантопулос, изпълнителен директор на Biosar. Според него бюрокрацията е намалялапрез 2010 и 2011 и е станало възможно по-лесно да се получават разрешения за строителство. “За съжаление сега проблемът вече са инвестициите. С който и инвестиционен фонд да работим, той зависи около 95 на сто от кредитиране от местната банкова система и ако тя има проблем с ликвидността... За щастие в Гърция слънцето винаги ще грее и това е повод за оптимизъм”, допълни той. Лентата на модерното съоръжение преряза министърът на околната среда, енергетиката и климатичните промени Георгиос Папаконстантину, който не пропусна да подчертае, че възобновяемите енергийни източници са приоритет на социалистическото правителство. “За първите 6 месеца на 2011 в Гърция заработиха възобновяеми енергийни източници с капацитет 300 мегаватчаса и така в момента общата им мощност е 1 гигаватчаса. С тези темпове съм сигурен, че ще надхвърлим целите за 2020 година”, заяви той. Екологичният министър смята за съвсем реална възможността в следващите години Гърция да изнася около 20 гигаватчаса слънчева енергия за страните от Северна Европа.
Категории: фотоволтичен парк атинско летище Biosar бюрокрация възобновяеми енергийни източници
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.