Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Атинската борса продължава да се срива, както и гръцката преработвателна промишленост

01 Декември 2011 / 20:12:23  GRReporter
1115 прочитания

Атинската фондова борса продължава да пада и основният й показател завърши на 671,43 базови пункта, като отбеляза спад от 1,58%. Общият оборот на борсата в четвъртък стигна 51,33 милиона евро и в песимистичната среда единствени печеливши са секторите на недвижимата собственост със скок от 2,23%, на здравеопазването с 1,9%, а акциите на дружествата с държавно участие са се увеличили с 4,03%. И трите области, които днес отбелязват скок в търсенето са свързани с процеса на приватизация, който предстои да се „отпуши” в Гърция и да изнесе ценни активи на доста атрактивни цени на пазара в най-скоро време. Показателите, които „задълбаха” дълбоко надолу са на банковия сектор с -4,96%, на химическата промишленост със -7,01% и на личните и домакинските стоки с -3,67%.

Междувременно Националният статистически институт обяви, че търговията на дребно в Гърция продължават да се свива и за септември 2011 отбелязва спад от 6,5% в сравнение със същия период на миналата година. Тенденцията остава отрицателна, въпреки, че намалението на показателя на търговията на дребно за 2010 към 2009 година бе по-голям, 10,5%. Оборотите в търговията на дребно неизбежно също отбелязват спад и ако не се смята търговията с горива, намалението е 4,1%. Ако към общия показател се добавят и горивата, спадът е 3,7%.

Преработвателният сектор също отчита загуби, сочи месечното проучване на агенция Макрит. За ноември 2011  показателят на преработвателната индустрия (PMI) е 40,5 пункта, което е 5% по-ниско от октомври тази година. Това е най-ниското ниво, което този показател е достигал в последните 27 месеца и тенденциите за бъдеще все още изглеждат мрачни. Въпреки усилията на компаниите да увеличат интереса към произвежданите стоки чрез намаляване на цените, новите поръчки падат рязко. Дружествата от сектора, очевидно се опитват напразно да подпомогнат производството чрез намаляване на обема на непроизводствената дейност и оптимизиране на разходите, защото техните усилия не се увенчават с особен успех.

В същото време за 21-ви месец цената на началните сурвини, които използват гръцките предприятия скача, главно поради натиска на данъчните повишения и административните затруднения в държавния сектор. Друг начин, по-който местните производители се опитват да компенсират загубата на конкурентност е като намаляват цената на крайния продукт, но заниженото търсене на външните пазари затруднява допълнително реализацията на стоката и не стимулира производството. Поради това се губят работни места, а според Макрит през ноември е отчетен най-бързия ритъм на загуба на работни места в последните 15 месеца.

Рецесията в Гърция се изостря и докато правителството отчита, че нейното ниво в края на 2011 ще е около 5,6%, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие предвижда, че тя може да прескочи 6%. "Кризата на държавния дълг на засегна производители на Гърция на много нива през ноември, което води до намаляване на производството с най-бързите темпове за последните дванадесет години. Мерките свързани със строги бюджетни икономии продължават да водят до намаляване на вътрешното потребление, а нарастващите разходи поради по-високите данъците съчетани със страховете от последващи ефекти в еврозоната доведе до допълнително отслабване на търсенето от чужбина. Нивата на новите поръчки продължават да падат с всеки месец и гръцкото производство ще продължи да се свива”, заявява Ричард Кларк от агенция Макрит и автор на доклада за процесите в гръцката преработвателна индустрия.

Категории: ИкономикаПазари производствоКомпании спад атинска борса
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus