Снимка: Вима
Гръцката борса продължава да се срива, след бомбата, която премиерът Георгиос Папандреу пусна, че иска референдум за бъдещето на финансовата помощ към страната. Тя затвори с отрицателен резултат от 0,93% на 745,64 базови пункта, а оборотът остана на 47,41 милиона евро. Спредът на гръцките държавни облигации достигна 2680,7 базисни пункта и като цяло се наблюдава сериозна нервност на европейските финансови пазари. Според Файненшъл Таймс борсите люшкат между опасността, че гръцката дългова криза ще се превърне необратимо в паневропейска и надеждата, че Федералният резерв ще обяви до края на деня мерки за укрепване на анемичния растеж на Щатската икономика.
В същото време, решението за извънредния референдум на Папандреу донесе и сериозни усложнения в договарянето на условията по участието на частните инвеститори в намаляването на гръцкия външен дълг. Германските банкери първи нададоха глас и заявиха, че няма какво да се преговаря за облекчаване на гръцките задължения, преди в страната да се реши какво ще се прави. „Не можем да си представим размяна на дълга да се проведе, преди референдума”, бе категоричен Михаел Кеммер, който е ръководител на Асоциацията на германските банки. Той заяви, че се очаква участието на частниците в обмена на гръцкия дълг да е голямо и подобни решения не може да се взимат прибързано. Кеммер припомни, че в първия вариант на договорката, когато доброволното окастряне на задълженията бе фиксирано до 21%, участието на частните институции, които имат гръцки държавни облигации е достигнало 90%.
Последните политически събития около Гърция дадоха сериозни усложнения и в задвижването на Европейския механизъм за финансова стабилност (EFSF). Той трябваше да се задейства и да пусне облигационна емисия с 10-годишен падеж в размер на три милиарда евро, която трябваше да се извърши тази сряда. Това щеше да е първата емисия, след приемането на решенията от срещата на върха на 27 октомври тази година, в която европейските лидери решиха, че EFSF трябва да има запас от най-малко един трилион евро, за да удържи продължителния натиск на дълговата криза в страните от еврозоната.
Средствата от отложената емисия са били предвидени за финансиране на европейската помощ към Ирландия, която се справя завидно по-добре във фискалната консолидация и структурните реформи от Гърция. Според пазарни източници, цитирани в Ройтерс, емисията ще се проведе в рамките на следващите две седмици, когато всички се надяват, че ще се избистрят водите около гръцкия въпрос. Последната облигационна емисия от европейския финансов механизъм се проведе на 22 юни тази година, когато бяха издадени 5-годишни облигации в размер на 3 милиарда евро с лихвен процент от 2,75%.