Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Банката на Гърция: Рецесията можеше да е по-малка, ако реформите бяха по-бързи

18 Април 2011 / 14:04:25  Виктория Миндова
1221 прочитания

Рецесия минимум 3% от БВП за 2011 предвижда управителят на Банката на Гърция Георгиос Провопулос, без да изключва нейната стойност да се повиши. Около 15% ще се установи безработицата, а инфлацията ще остане над средните нива за еврозоната около 3,3%. Това съобщи банкер номер едно на Гърция в представянето си на годишния доклад за икономиката на страната. „За една година бе направено много, но независимо от положителните резултати, които бяха достигнати факторите, които поддържат несигурността на пазарите остават силни”, заяви в речта си Провопулос.

Той посочи, че динамиката на външния дълг остава отрицателна, главно поради намаляване на производителността. В реалната икономика намаляването на потреблението в страната стана причина за свиване на БВП с 4,5%. Публичното потребление се е свило с 6,5%, а преките чужди инвестиции с 16,5%. „Рецесията през 2010 можеше да е по-ниска, ако реформите бяха проведени с по-бърз ритъм”. Провопулос подчерта, че не са били оползотворени възможностите, които дават средствата от Националната програма за развитие (ЕСПА), нито са били взети нужните мерки да се ограничат по-сериозно публичните разходи.

При конкурентността се наблюдава известно подобрение поради намаляване на разходите за заплати, повече в частния, отколкото в държавния сектор. Това, което не се забелязва е подобряване на институционалната конкурентност. От нея главно зависи да се подобри общият бизнес климат на страната и по-този начин тя да стане по-приятелски настроена към предприемачеството. Правителството е направило много малко, за да реформира институциите виновни за големия бюджетен дефицит – държавната администрация, безбройните публични институции с неясна цел и големи разходи, организациите за местно самоуправление и събирателните механизми на данъчната система. Според Георгиос Провопулос разликата в планирания и реалния  дефицит в края на 2010 е резултат от пропуските в оздравяването на тези държавни институции.

Управителят на Банката на Гърция не отрече, че през миналата година са гласувани много важни закони, които са решаващи за по-доброто функциониране на местната икономика. Подобрения в законовата рамка има в секторите на здравеопазването, социалното-осигуряване и либерализацията на пазара, но приложението на промените все още не е удовлетворително. В същото време рецесията стана основната причина и за увеличаването на безработицата. 180 хиляди работни места бяха загубени. „Средното годишно намаляване на работните места от 2,7% бе по-ниско от свиването на БВП, което доведе до намаляване на производителността с 1,8%”. Провопулос обвини правителството, че то самото не е могло да подкрепи прилаганите от него реформи. В резултат на това голяма част от обществеността не подкрепи въвежданите промени.

„Кризата е резултат от типа икономически модел прилаган до сега, а не е криза предизвикана от Меморандума за финансова помощ” бе категоричен Провопулос. Отрицателният баланс от 2002 до сега и постоянното прехвърляне на средства от бизнеса към всепоглъщащия и неефективен държавен сектор стана причина за настоящата криза, оценяват банкерите. „Този модел задоволяваше потреблението в настоящето за сметка на бъдещето”. Сега се иска да се направи завой от потреблението към спестяването на средства. Затова трябва да се създаде подходяща среда, в която ще могат да се привлекат нови инвестиции, да се увеличи производството и износа, както и да се намали публичното и частно потребление. Трябва да се приключи с мерките, които товарят обикновените работещи, останалите функциониращи предприятия и пенсионерите. Правителството трябва да се заеме по-сериозно с ограничаването на данъчните измами и работодателите, които не внасят социални и пенсионни осигуровки. В същото време държавното управление да се заеме по-бързо с развитието на секторите, които могат да стимулират положителния икономически ръст. Инвестициите в секторите на енергетиката, туризма и морския транспорт са решаващи за увеличаването на пазарната конкурентност.

Във връзка с най-нашумялата тема напоследък свързана с Гърция, преструктурирането на външния дълг Георгиос Провопулос заяви, че подобна възможност не е нито желана, нито необходима. „Не е необходимо, защото можем да постигнем целите си, ако правилно приложим планираните реформи, които споменахме до момента. Не е желателно, защото ще има катастрофални последици за връщането на правителството и гръцките предприятия към международните капиталови пазари. Също така ще има и много негативен ефект върху активите на пенсионните фондове, банки и физически лица, които са инвестирали в гръцки държавни ценни книжа”. Според банкера каквато и да е съдбата на гръцкия външен дълг, Гърция трябва да приложи коректно оздравителната програма според Меморандума за финансова помощ, иначе ще се озове в много по-тежка икономическа ситуация. В заключение Провопулос призова банките да се ориентират към преструктуриране на сектора, така че да могат да устоят на натиска на сегашната криза.

Категории: ИкономикаПазари Банката на Гърция Георгиос Провопулос реформи
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus