Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Банкерите искат икономическа свобода, износ и възможности за частни инвестиции

24 Август 2011 / 10:08:58  Виктория Миндова
1958 прочитания

14 месеца отрицателни частни инвестиции е твърде дълъг период за която и да е икономика. Близкото минало доказа, че частното и публичното потребление не могат да създадат здравословен положителен икономически ръст. Той може да бъде възвърнат единствено с привличане на чуждестранни инвестиции, конкурентно производство, износ и икономическа свобода. Около това мнение се обединиха гръцките банкери, които вече почти 20 месеца се борят с липсата на ликвидност, поради макроикономическата нестабилност не само в Гърция, но и цялата еврозона.

Според заместник-изпълнителният директор на Eurobank EFG Никос Карамузис е категоричен, че страната не може да си позволи да остави износът да носи само 8% на БВП – стойност най-ниска в целия Европейски съюз. Стабилно законодателство, либерализация и премахване на пречките пред инвестиционните възможности са условията, които са нужни на гръцката икономика, за да може отново да се изправи на крака и да излезе от порочния кръг на рецесията и постоянни финансови инжекции.

Никос Карамузис представи своите виждания в преди речта на финансовия министър Евангелос Венизелос, който бе поканен да изложи правителствената позиция за развитието на Гърция на идващото годишно roadshow на най-силните фирми представени на Атинската фондова борса. 140 банкери и финансисти от 100 медународни инвестиционни гиганта ще приемат гръцката бизнес делегация, придружена от Венизелос, за да видят какви нови възможности имат да предложат средиземноморците. Изпълнителни директори и финансови консултанти от най-влиятелните инвестиционни фондове в света ще трябва да преценят дали Гърция е подходяща за нови инвестиции или водите са все още мътни и рискът за чуждестранните инвеститори остава голям.

Гръцките бизнесмени сметнаха за наложително присъствието на министъра на финансите Евангелос Венизелос пред инвестиционните фондове, защото е единственият, който може да даде политически гаранции, че икономическите цели според споразумението за финансова помощ ще бъдат изпълнени. Ако гръцкото правителство продължи да се отклонява от предначертаните цели, то ще продължи да губи доверие. Доверието обаче е решаващо за стабилизиране на бизнес климата и в момента все още липсва.

По случаи лондонското представяне, Венизелос даде реч пред гръцките банкери, от която си пролича, че гаранции за изпълнението на целите по Меморандум едно и две не могат да се дадат. Той остави да се разбере, че при следващата среща с надзорната тройка, правителството ще се опита да предговори целите залегнали в договора за финансова помощ. Очевидно управлението на Георгиос Папандреу не може да изпълни заложените реформи във времевата рамка на Меморандума с европейските страни и Международния валутен фонд и намаляването на дефицита ще изостане от първоначалните планове.

Притесненията на местния бизнес са, че правителството не действа нито достатъчно бързо, нито достатъчно адекватно в условията на задълбочаваща се криза, за да извади страната от тежката ситуация. Венизелос призна, че много от взетите решения в икономическата политика през последната година са били бързо решение на наболели проблеми, а сериозни реформи с дългосрочен характер. Докато местни и чуждестранни инвеститори не видят на практика изразената до сега с думи политическа воля за промяна, нови преки частни инвестиции в Гърция няма да дойдат, което изключва и възвръщането на положителния икономически ръст.

След едночасова реч какво ще стане и как Гърция ще процъфти, финансовият министър Евангелос Венизелос даде възможност на гръцките банкери и бизнесмени да му отправят няколко конкретни въпроса за реалните перспективи на страната. Първи отправи въпрос главният икономист на Алфа Банк Михалис Масуракис, който се оказа, че има сериозни съмнения, че бюджетният дефицит ще може да се намали на 7,5% от БВП до края на 2011.

 

Главният икономист на Алфа Банк Михалис Масуракис:     

Господин министър, всички пазарни анализатори, с които ще се срещнете следващата седмица ще се интересуват главно от един въпрос – ще успеете ли да изпълните целите си за намаляване на дефицита, както е заложено в бюджета за 2011 на 7,5%?

Финансовият министър Ев. Венизелос:

Знаете, че аз следя вашите икономически анализи и бих могъл самият аз да ви поискам отговор на зададения въпрос. Ще ви дам не политически, а практически и отговорен отговор. Нямаме никакво желание да се отклоняваме от целите. Те важат напълно по отношение на бюджетния дефицит за 2011.

Разбира се, основната прогноза, на която е построен плана за действие не е първоначалният вариант на бюджета, а окончателната версия на Средносрочният оздравителен план, като има фискална корекция на размера на рецесията. Крайната ни прогноза заедно с нашите партньори (тройката) в края на пролетта беше, че рецесията щеше да е 3,8%. Сега е сигурно, че тя ще бъде по-дълбока и ще трае по-дълго. Така че, сега се оказва, че трябва да се изправим пред по-остър проблем. Независимо от всичко, смятаме, че ако се приложат всички предвидени мерки в както в приходите, така и в разходите ще можем да достигнем поставената цел.

Категории: ИкономикаПазари банкери roadshow Лондон Атинска борса Венизелос Гърция криза
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus