Летните почивки дойдоха и с тях отново скочиха цените на бензина и нафтата. Според данните на Агенцията за наблюдение на цените на течните горива в Гърция бензинът в районите на остров Крит доближават две евро. Областите на континентална Гърция в близост до големите градски центрове цените на горивата остават значително по-ниски, както и търсенето. В област Ласитис на остров Крит най-високата регистрирана цена на литър безоловен бензин е 1,995 евро за литър, а средно определената цена за същия район е 1,927 евро за литър. Други острови със скъп бензин са Кефалоня със средна стойност на безоловния бензин 1,924 евро за литър, Корфу (Керкира) 1,883 евро за литър и Самос 1,874 евро за литър. В района на Атика цените на бензина са значително по-евтини и средно определената цента е 1,802 евро за литър, а в самата столица може да се зареди за 1,72-1,76 евро за литър.
GRReporter се свърза с председателя на Гръцката федерация на търговците на течни горива Ликургос Самолис, за да даде разяснения откъде идват големите амплитуди в ценообразуването. Поскъпването на бензина по островите много често е оправдано с разстоянията и цената за транспортиране, както и с ограничения брой на бензиностанциите на извън континентална Гърция и липсата на конкурентоспособност.
Въпреки това гръцките медии често отдават повишението на цените на спекулативни действия от страна на собствениците на бензиностанции. Твърдение, с което не могат да се съгласят членовете на федерация на търговците на течни горива. “Собствениците на бензиностанции не могат да формират цените на горивата. Нямат това право. Ценообразуването се определя от страна на министерството на търговията и развитието и от рафинериите. Като търговец на дребно не мога да ви отговоря защо скачат цените на едро. Това, което мога да ви кажа е, че всяка година се наблюдава повишение на цените на едро в летните месеци”, заяви Самолис, който освен председател на федерацията е и собственик на бензиностанции на остров Крит – областта, позната с най-скъп бензин.
Самолис заяви, че средната цена на литър безоловен бензин на едро за област Ираклио (Крит) в момента е 1,94 евро за литър, а на дребно средната цена е 1,86 евро за литър. “Това означава, че принципите на конкурентния пазар работят безупречно в област Ираклио. Разликата между цената на дребно и едро не означава, че работим на загуба, а просто сме намалили до голяма степен печалбата”, поясни търговецът. Той подчертава, че проблемът не е в крайната цена на бензина, а в увеличението на цената на едро по време на летния период. Тогава търсенето на гориво за транспорт се увеличава по подразбиране без значение дали страната е в криза или икономически възход поради ваканционните предвижвания на гръцки и туристи.
Твърдението на Самолис потвърждават и от Асоциацията на собствениците на бензиностанции, които казват, че от средата на юли до момента цената на литър безоловен бензин предлаган от рафинериите е скочила с 0,16 евро. "В период на дълбока криза и финансово задушаване на гръцкия гражданин е безобразно да се поддържат днешните високи данъци и цени, които правят Гърция страната с най-скъп бензин в Европа", казват от асоциацията.
“Всяка година по това време фактурите за доставка на гориво в бензиностанциите идват с повишени стойности. Няма как цените за потребители да не растат, като рафинериите вдигат летвата”, настоява специалистът. Като мярка за ограничаване на цените, Самолис очаква правителството да сложи таван цените за краен потребител. “Проблем при тази мярка както винаги е, че управляващите ще ограничат ръста на цените за продажба на дребно, но няма да сложат таван на цените на рафинериите и доставчиците. Това от своя страна ще доведе до нова вълна от затваряне на бензиностанции”, предрече ръководителят на Гръцката федерация на търговците на течни горива.