Пол Томсън (вдясно) и Матиас Морз
Натиск върху Гърция упражнява Тройката за бързо осъществяване на структурните реформи и то докато все още не са приключили разговорите с правителството, за да бъде решен въпросът с отпускането на шестия транш от заема.
В изявления за немския вестник «Welt am Sonntag», публикувани в неделя, представителите на Тройката Пол Томсън и Матиас Морз предупреждават, че мерките от плана за подкрепа на Гърция може да се провалят, ако Атина не приложи по-строги структурни реформи.
«Гърция стои на кръстопът. Ясно е, че спасителната програма няма да успее, ако властите не следват пътя на много по-строги структурни реформи, от тези, които сме видели до сега», отбелязва Томсън, представител на Международния валутен фонд в Тройката. «Това са две стъпки напред и една назад», добавя той. «Гръцкото правителство разбира, че много от най-трудните промени все още предстоят. В същото време се наблюдава едно увеличаване на политическата и обществена умора», отбелязва датският високопоставен служител на Международния валутен фонд.
Колегата на Томсън в Тройката, представителят на Европейската Комисия, германецът Матиас Морз критикува бавните темпове при реализирането на реформите: «Гърците смятат, че е достатъчно за изготвят закони. Прилагането им обаче отнема време. И често необходимите структури липсват».
В тази атмосфера гръцкият министър на финансите Евангелос Венизелос се срещна отново с ръководителите на мисията на Тройката в събота вечерта.
Според финансовото министерство, разглеждането на Меморандума е приключило, с изключение на няколко точки, и днес ще продължат дискусиите около прилагането на Средносрочната програма за фискална стратегия за периода 2013-2014 г.
Продължава дискусията за по-голямо опрощаване на държавния дълг
В същото време продължават и дебатите за евентуално по-голямо “окастряне” на гръцкия дълг. Германският министър на финансите Волфганг Шойбле се връща на този въпрос в интервюто си за неделния брой на «Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung». Както отбелязва той, може би не е достатъчен процентът за намаляване на гръцкия дълг – 21%, договорен на срещата на върха на 21 юли. «Може би през юли определихме много малък процент» за намаляване на гръцкия дълг, посочва той и добавя, че очаква доклада на Тройката в края на месеца, за окончателна преценка по въпроса. Също така Шойбле предупреждава, че «съществува повишена опасност кризата да се задълбочи и да се разпространи».
С решението на европейската среща на върха на 21 юли частните кредитори бяха призовани да дадат своя принос във втория спасителен план за Гърция. Банките бяха призовани да обменят своите облигации в гръцкия дълг срещу нови облигации с по-дълъг срок, при намаляване на стойността им с 21%. По-голямо окастряне би ги принудило да пристъпят към ново обезценяване в сметките им.
В тези рамки европейците предвиждат план за рекапитализация на банките.
Този въпрос засегна и г-н Шойбле: «Трябва да се погрижим банките да разполагат с достатъчно капитали», за да избегнат «заразяването» си.
Ръководителят на инвестиционния фонд PIMCO Мохамед ел Ериан отбелязва в интервю за неделния брой на в. “Катимерини”, че гръцкият дълг не е жизнеспособен и е необходимо незабавното му опрощаване, може би дори и с над 50%. Той преценява, че става въпрос за «кредитно събитие» със значителни последствия в краткосрочен план за страната, но подчертава, че «колкото повече се забавя то, толкова повече ще се влошава състоянието на гръцката икономика».
От своя страна зам.-председателят на парламентарната група на партията на Ангела Меркел (CDU) Микаел Фукс, в интервю за вестник “Real news” посочва, че «не можем да се съгласим с едно орязване на дълга без правила и условия, защото Гърция трябва да даде нещо в замяна, като например част от националния си суверенитет, поне временно».
Германският депутат също твърди, че гръцкият дълг не е жизнеспособен и отбелязва, че «някой ще трябва да ви контролира, за да не бъдат създавани подобни проблеми в бъдещето». Той подчертава, че не става въпрос за решение, което ще бъде взето от Германия, а от Тройката. Микаел Фукс отбелязва също така, че не се предвижда оттегляне на Гърция от еврото [EUR=X], но посочва, че той лично не е убеден, че оставането в еврозоната би било най-доброто решение в дългосрочен план за Гърция, така че тя да стане конкурентоспособна и да си върне просперитета.
Меркел: Чужда намеса за страните-нарушители
Междувременно както предаде “Dow Jones Newswire”, германският канцлер Ангела Меркел в реч пред конгреса на Христиан-социалния Съюз (CSU), на консервативните правителствени партньори на Меркел, отбеляза, че страните, които нарушават многократно правилата на Пакта за стабилност, трябва да приемат вероятността от намеса в националните им бюджети. Тя посочи също така, че решението на предишното германско правителство за приемането на Гърция в еврозоната не е било съвместимо с Пакта за стабилност и развитие на еврозоната.