Снимка: pptbusiness
Задълбоченият бизнес анализ е тайната на успеха за всички компании, който искат да са лидери, а на последователи в предприемачеството. Това бе заключението, до което достигнаха участниците в първия форум „Тенденции в бизнес анализа в новата ера”. Потоците от информация, които се генерират от различни носители в бизнеса издигнаха конкурентостта, търсенето и предлагането в света на съвсем различно ниво. Новите технологии и иновационните програми остаряват морално всеки ден, а потребителите във всички сектори на икономиката, потопени в океана от информация, продукти и услуги търсят комбинацията от качество, цена и ефективност, за да задоволят конкретните си нужди.
В тези условия задълбочените анализи на пазара, на клиентите и на възможностите за развитие в нови посоки стават жизнено важни процеси за успеха на едно предприятие. На атинския форум взеха участие компании-лидери в областите като маркетинг, IT, банки, които произвеждат, използват или предлагат готови решения за прилагане на задълбочен анализ на нуждите на пазара.
Един от най-важните елементи на бизнес анализа е сегментирането на потребителските групи на много по-задълбочено ниво от досега прилаганите методи. По тази тема говори Атина Каниура, която е начело на гръцкия отдел на IGEM- компания с акцент върху търговията със стоки, подобряване на маркетинга, комуникация ефективността.
„В днешни времена не може да се разчита на потребителската лоялност”, казва Каниура. Базата на маркетинговите проучвания все още са познатите разделения по пол, възраст, обществена позиция и останалите познати показатели, но специалистката подчерта, че новият подход изисква и гмуркане на много по-дълбоко ниво на познание на нуждите на целевата група на съответната компания. „Потребителите са изключително взискателни и социално-демографските показатели вече не са достатъчни за определянето на маркетинговите стратегии”.
Компаниите осъзнават нуждата от модерни статистически анализи с ефективни методи за прогноза и оптимизиране на дейността, което води и до нуждата от създаването на нови системи и отварянето на нови позиции за задоволяването на тези нужди. Тук идва мястото и на компаниите, които се развиват в областта на високите технологии, за да предложат технологични решения за анализ на риска и помагането на взимане на решения. Презентации на подобни системи дадоха компании като IBM, CyberStream LTD, SAS Global Analytic Solutions Manager, всяка от които е изработила своя платформа за детайлно бизнес анализиране в различни сектори.
Кириакос Кокинос, който е глобален сервиз мениджър в IBM разясни, че представляваната от него компания цели изграждането на така наречените умни системи, който да оптимизират дейността, като спестяват средства и улесняват живота. Той даде пример как с прилагането на иновационни технологии в управлението на градския транспорт в над четири хиляди града в света разходите по тези услуги са спаднали с 50 милиона паунда във всеки град. Електронизираните системи за управление на логистиката транспорта пък могат да спестят с една четвърт от разходите в този сектор и да увеличат продажбите с 10 на сто.
Иновационните системи пораждат нуждата и от съответния човешки ресурс, който може да ги използва за оптимизиране на дейността и придобиването на по-добри резултати. Тази позиция вече се заема от СКО (Chief knowledge officer), който носи смисъла на главен мениджър по управление на интелектуалния ресурс. Той е отговорен за максимализиране на възвръщаемостта от инвестициите в хора, процеси и интелектуална собственост, така че компанията да извлече най-голяма полза от наличните ресурси, с които разполага. От резултатите на дейността на СКО зависи взимането на конкретни решения за бъдещето на компанията.
В този смисъл технологиите и самия детайлен анализ на пазара и клиентските желания са изключително важни за дейността на едно дружество, но не са панацея, обобщи старшият мениджър от банка Пиреос Василис Агелис. Без човешкия фактор всеки анализ би бил безполезен.