Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Безпокойството в еврозоната около гръцката дългова криза нараства

04 Октомври 2011 / 15:10:58  Виктория Миндова
4491 прочитания

В еврозоната съществува голямо безпокойство, така че Гърция трябва да изпълни  час по-скоро задълженията си по оздравителната програма, подчерта гръцкият финансов министър Евангелос Венизелос на извънредната пресконференция след срещата на Юрогруп вчера в Люксембург. Той заяви, че следващите три месеца са критични за страната и в тях трябва да се изпълнят поредица от реформи, които са забавени в последните две години. Евангелос Венизелос говори много остро пред гръцките журналисти, след последната си среща с европейските финансови министри. Чувството на несигурност в Европа се усилва, точно както гърците губят доверие във възможностите на днешното правителство да се справи с разрастващата се криза.

Венизелос подчерта, че гърците трябва най-сетне да решат какво искат. Дали това е тройката да остане важно присъствие в страната и да помогне за преструктурирането на системата или да не се занимава с местните проблеми, но Гърция да остане сама в процеса на промяна, но без финансовата помощ на европейските институции и Международния валутен фонд. „Има много голям отпор на влиянието на тройката във вътрешно-икономическата програма, но от друга страна всички искат да е тук тройката и да няма празноти в преговорите ни с нея”, обърна внимание на Венизелос. Той отбеляза, че всеки път, когато мисията обръща внимание на пропуски в програмата и иска повече действия, обществеността реагира много остро, но същото общество не е готово да направи нужните крачки за достигне на целите по помощната програма. „Траншовете се отпускат срещу изпълнението на определени условия. Няма друг начин”.

Оздравителната програма се прилага, за да се стабилизира икономиката, подчерта министъра, а не за да се тормози народа. Той призна, че процесът не е лесен и че най-висока цена плаща обикновеното население, но без международното финансиране мерките биха били много по-драстични, а последиците за еврозоната много по-тежки. Финансовият министър заяви, че ако страната имаше възможност сама да финансира оздравителната програма би дало по-голяма тежест на структурните промени, но в настоящия момент това не е възможно. В противовес на това твърдение много анализатори оценяват, че ако Гърция можеше сама да финансира реформистката програма, нямаше да се стигне до днешната ситуация.

„Реформи, които можеше да се приложат за около месец, днес трябва да се изпълнят за половин ден. Затова се иска участието на всички политически сили и на самият народ”, заяви Венизелос ден преди обявената национална стачка на най-големите синдикати в страната. Той подчерта, че е пропуснал срещата на финансовите министри на Европейския съюз Екофин и се е върнал в Атина, поради кризисната ситуация, в която се намира страната. Мисията на надзорната тройка от Международния валутен фонд, Европейската централна банка и Европейската комисия са в гръцката столица и проверката на икономическата програма продължава. От доклада им зависи не само отпускането на шестия транш на помощта, но поставя и базата за прилагане на новата програма по договореностите с Европейския съвет от 21 юли тази година и се отнасят за решения и мерки до 2014.

Категории: ИкономикаПазари еврозона криза Гърция външен дълг Виктория Миндова
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus