Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Безработицата, ниска конкурентост и тежка администрация са бичовете на гръцката икономика

26 Октомври 2011 / 22:10:27  Виктория Миндова
1283 прочитания

Високата безработица, тежката административна система и липсата на конкурентост са трите предизвикателства на гръцката икономика, които помощната група на Хорст Райхенбах установи след второто си посещение в Атина. „Реформите, които се изисква да се направят тук са много тежки, за която и да е страна света, особено за Гърция, която среща конкретни трудности в тези сектори от години”, подчерта оглавяващият групата за бързо реагиране, свикана от Европейската комисия. Той подчерта, че ролята на помощната група е само консултантска  и има за цел да улесни процеса на структурна реформа. Тя е свикана по молба на премиера Георгиос Папандреу и сформирана от президента на Европейската комисия Жозе Емануел Барозо. Един от начините да се стимулира местната икономика са специално предвидените за страната европейски субсидии.

В Гърция съществуват няколко основни трудности, които пречат да се оползотвори европейските структурни фондове ефективно, за да може да се впуснат в реалната икономика. Първата е рамката, в която действат. Тя изискваше до скоро поне 20-процентово участие на държавни средства, така че европейските субсидии да се пуснат в реални проекти. Банкрутиралата Гърция в момента няма възможност да участва с подобни средства в програмите, които отговарят на европейските стандарти. За да се преодолее тази трудност Европейската комисия в момента лобира за намаляване на този процент до 5%.

Когато промяната бъде приета от всички страни-членки, средствата ще може да бъдат освободени и към вече одобрени проекти. Това ще реши и втората трудност пред евро-финансирането програми, които са били замразени поради макроикономическите трудности. Много инфраструктурни и енергийни проекти са били блокирани след началото на кризата. Те са заплашени да загубят одобрените им структурни средства, защото не могат да изпълнят времевите граници. Възобновяването на тези проекти ще помогне пряко за възобновяване на част от загубените в последните две години работни места и ще даде глътка въздух в период на рецесия.

Третото предизвикателство е как да се помогне на малките и средни предприятия, които са здрави финансово, но не могат да намерят финансиране за развитие или запазване на работните места. Поради това, министерството на развитието и конкуренцията e предложило на Европейската комисия да превърне част от средствата в структурните фондове в гаранции за кредитиране, които ще се използват за финансиране на гръцките банки. Парите ще бъдат насочени основно към здрави малки и средни предприятия, като общата сума на кредитите гарантирани от европейските структурни фондове ще достигне 500 милиона евро.

Енергетиката остава основен сектор, който представлява интерес за чуждите инвеститори. Райхенбах и неговите специалисти работят помагат на правителството да  разработи благоприятни условия за развитието на големи фотоволтични паркове, които ще може да произвеждат екологични чисто електричество. Идеята Гърция да изнася еко-електричество от слънчеви паркове към Германия бе дадена в средата на годината от германския финансов министър Волфганк Шойбле, когато за първи път бе сложен въпросът за стимулиране на икономически ръст в рецесионна Гърция. Райхенбах обясни, че това не са проекти, които могат да се осъществят незабавно и се иска много работа по тях преди да започне дори началния стадии на изграждане, но подчерта те ще дадат положителен ефект върху местната икономика в дългосрочен план.

Други незабавни действия се изискват в управление на отпадъците, което в Гърция е изостанало на много ниско ниво. Въвеждане на ред в този сектор е важно не само, за общественото здраве, но ще донесе допълнителни възможности за ръст, казват европейците.

В правосъдието също има нужда от сериозна реформа. То трябва да се направи по-резултатно и главо по-бързо. Райхенбах обясни, че гръцката правосъдна система е изградена по френски и до известна степен по германски модел, което дава възможност местната власт да се поучи от позитивни практики в тези страни и да внесе нужните подобрения. Германският специалист подчерта, че в Европа се налага тенденцията много от делата да се решават извънсъдебно, което опростява процеса, съкращава значително времето за решаване на спорове и намалява разходите на засегнатите страни. Тази практика трябва да започне да се прилага по-често и в Гърция, което ще даде допълнителен тласък в решаването на граждански спорове.

Категории: ИкономикаПазари Европейска комисия Райхенбах Гърция криза евро фондове
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus