Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

live Бизнесът и медиите посрещат ентусиазирано новия гръцки премиер

10 Ноември 2011 / 19:11:42  GRReporter
1633 прочитания

Председателите на Европейския Съвет и на Европейската Комисия приветстват съставянето на ново гръцко правителство и назначаването на Лукас Пападимос на поста премиер.

Както отбелязват в общо съобщение Херман ван Ромпой и Жозе Мануел Барозу, постигнатото съгласие за сформиране на правителство на националното единство отваря нова страница за Гърция. «От доста време подчертавахме необходимостта от широко политическо съгласие относно мерките, които ще изведат страната от кризата, затова приветстваме горещо новините», подчертават те.

И добавят, че въпреки че става въпрос за преходно правителство, работата, която ще трябва да свърши то, ще е много напрегната: «Втората програма за подкрепа трябва бързо да бъде завършена, както е предвидено в решенията от 27 октомври. Доброволната обмяна на облигациите на частните инвеститори трябва да се извърши в началото на 2012 г. съгласно програмата».

Важно е новото гръцко правителство да изпрати мощно послание, с което да увери европейските партньори, че ще извърши необходимите действия, отбелязват още двамата председатели.

«Фискалната стабилизация трябва да напредва заедно с необходимите структурни промени, за да бъде подпомогнато развитието и да бъдат създадени нови работни места, от които гръцкият народ се нуждае в момента».

Барозу и Ромпой повтарят, че «европейските институции ще продължат да правят всимко възможно, за да помогнат на Гърция, но и Гърция трябва да направи всичко възможно, за да си помогне сама».

В заключение и двамата отбелязват, че очакват в най-скоро време да се срещнат с г-н лукас Пападимос.

Международните медии

Изборът на Лукас Пападимос за премиер на Гърция е посрещнат с положителни коментари и от международните медии, които го характеризират като технократ, и може би най-подходящия за трудната задача, която поема.

«Съществува известна доза ирония във факта, че Лукас Пападимос поема поста премиер, за да помогне на страната си да оцелее в еврозоната, след като беше един от онези, които работиха за приемането на Гърция в еврозоната», отбелязва Reuters.

«Като ръоводител на Централната банка на Гърция в периода 1994-2002, внимателният, спокоен технократ се справи с бързото нарастване на инфлацията и се опита да наложи фискална дисциплина на една страна, която на практика никога не е имала такава», се казва в статията.

«Няма съмнение, че на този фон, както и с един мандат във Федералната Резервна Банка на Бостън, той може би е по-подходящ от всеки друг да разбере както финасовите, така и международните последствия от дълговата криза в Гърция».

"Въпреки това, въпросът е дали един в известен смисъл интровертен преподавател и учен като Пападимос може да се справи с „дивата“ страна на гръцката политика, която включва демонстрации, прерастващи в улични боеве, както и жестоки сблъсъци в парламента.

»Пападимос е критикуван и в самата Гърция като човек, който смята вземането на решения за трудно нещо, което не би било много добро качество на този, чиято мисия е да издърпа от ръба на прорастта хаотичната Гърция и разтревожената Европа.

»Всичко това означава, че въпреки факта, че Пападимос е фигура, уважавана от колегите си и от международните пазари, не е сигурно, че спокойният му начин на работа ще успее да извади Гърция от хаоса. Но може пък Гърция да се нуждае именно от малко по-спокоен начин на работа», заключава статията на Reuters.

«Технократът Лукас Пападимос, новият премиер на Гърция, е бивш вицепрезидент на Европейската Централна банка, и е смятан за подходящ да се справи с дълговата криза», се отбелязва на сайта на BBC.

«Неговите критици казват, че като ръководител на централната банка би трябвало да знае за неточностите във фискалните данни на Гърция, с които страната бива приета в еврозоната, обвинение, което той отрича. По време на мандата си в Европейската Централна Банка Пападимос е бил отявлен привърженик на фискалната дисциплина. Като премиер ще трябва да убеди гръцкия народ, че се необходими още мерки на икономии, за да бъде оздравена икономиката, и същевременно да попречи на двете големи партии да играят вредни краткосрочни политически игри», посочва BBC.

«Лукас Пападимос, един авторитетен икономист, бе избран в четвъртък да оглави правителството на националното единство», пише в електронното си издание New York Times.

«Някои члнове на ПАСОК публично оказваха натиск в сряда да бъде избран Пападимос, един авторитетен икономист и бивш вицепрезидент на Европейската Централна Банка, който е смятан за динамична и технически способна личност. Но според анализатори, неговите способности го направиха вероятен противник за онези, които имаха амбиции за следващите избори. В същото време г-н Пападимос бе поставил различни условия, за да поеме поста, сред които шестмесечен мандат на правителството и възможност да избере министър на финансите, което създаде проблеми и за двете големи партии. В действителност, Пападимос се опитваше да отстрани един от силните членове на ПАСОК, настоящия финансов министър Евангелос Венизелос, който вероятно ще се кандидатира за премиер на следващите избори», подчертава New York Times.

«Лукас Пападимос, гост преподавател в Kennedy School на Харвардския университет, и бивш управител на Националната Банка на Гърция, е смятан за най-подходящ да приложи новия спасителен пакет за страната на стойност 130 млрд. евро», пише Financial Times.

Категории: реакции медии Лукас Пападимос премиер Атинска Търговско Промишлена палата
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus