Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Богоявление е!

06 Януари 2010 / 15:01:41  GRReporter
1722 прочитания

Кремена Куцуку

Празничен камбанен звън от ранна утрин и пусти квартални улици.

Централната църква в северното атинско предградие Маруси е препълнена. Стотици хора са дошли тук, за да почетат празника Богоявление и да проследят литургията. Посещението е семейно, както повелява традицията. Много дечица с родителите си и разбира се възрастни двойки. Богоявление е един от най-големите празници на православното християнство. Това е третият и последен празник от дванадесетдневието, което започва с Рождество Христово. Значимостта му в църковния календар го е подредила сред официалните празници на Гърция.  

Г-жа Арети споделя колко важен е за нея този ден. „Това е един от най-големите християнски празници. Аз лично се вълнувам много. Чувствам умиление. Винаги, когато проследявам хвърлянето на кръста във водата се просълзявам”.

28-годишният Андонис също казва, че денят е сред най-важните от православния календар. Младият мъж споделя, че не винаги ходи на литургията на 6 януари. За разлика от 15 август – Голямата Богородица, когато определя посещението в църквата със семейството си като задължително. В навечерието на празника е прочел и малко повече за него. „Правя го често преди църковни празници и всеки път научавам по нещо ново, а това ми харесва.”, добавя Андонис.  

Според библейската легенда на този ден във водите на река Йордан Йоан Кръстител е покръстил Исус Христос. В момента на кръщението небето “се отваря” и Светият дух слиза върху Христос като гълъб, а от небето се разнася глас: “Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение”. Оттук и названието на празника Богоявление. На гръцки празникът се нарича Теофания или Фота (т.е. „Богоявление” и „Просвещение”). Не е ясно от кога точно започва честването на празника. Йоан Златоуст го описва като древно празненство в Антиохия. От четвърти век със сигурност Богоявление се отбелязва в църквата като празник на освещаване на човечеството посредством Светото Кръщение.

След службата в църквата свещеникът хвърля кръст във водата, а мъже го изваждат. Този, който изважда кръста от водата ще бъде здрав и щастлив. В България се вярва, че ако хвърленият във водата кръст замръзне, годината ще бъде здрава и плодовита.

Днес в Гърция празнуват всички, които носят имената Фотини, Фотис, Теофанис, Фанис, Фани и Йорданис, а в България – Йордан, Йорданка, Данчо, Данка, Боголюб, Боголюба, Божан, Божана, Дана, Боян, Богдан, Богдана. Честит празник!

Категории: Богоявление кръст Актуално
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus