Зелена светлина даде Европейската комисия по икономическите въпроси на гръцката Програмата за стабилност и развитие. Правителството на ПАСОК си е поставило като основна цел да намали публичния дефицит под 3% от БВП до края на 2012 година от 12,7% през 2009. Препоръките на комисията са Гърция да предприеме незабавни структурни реформи, насочени към повишаване конкурентоспособността и ефективността на публичната администрация. „Ускоряване на реформите в социалното осигуряване и здравеопазване, подобряване на функционирането на пазара на труда и системата на колективното трудово договаряне, ” са част от указанията вписани в доклада на еврокомисарите.
От Брюксел приветстват обявените от министър-председателя Георгиос Папандреу допълнителни мерки за излизане от икономическата криза. По-конкретно Папандреу официално обяви във вторник 2 февруари, че се замразяват повишенията на заплатите и назначенията в обществения сектор и се съкращават всички добавки към заплати с минимум 10% на всички държавни служители (които в Гърция са около 800 хиляди). Друга извънредна мярка, която социалистическото правителство реши да въведе е повишаването на пенсионната възраст, която при мъжете до сега е 65 години. Държавното управление не даде конкретно предложение с колко години ще се повиши възрастта за пенсиониране, но запознати твърдят, че тя ще достигне до 67 години. След покачването на косвените данъци върху алкохолните напитки и цигарите, министър-председателят заяви, че повишаването на акциза на горивата е също неизбежно.
„Ние споделяме целите на гръцкото правителство и намираме програмата за оптимистична и изпълнима,” заяви комисарят по икономическите въпроси Хоакин Алмуния. Той подчерта необходимостта от промени в здравното и пенсионното осигуряване. Алмуня изтъкна, че мерките, обявени от гръцкия министър-председател са в правилната посока, но трябва да се приложат във възможно най-кратки срокове. Еврокомисарят заяви, че в случай на установени слабостти в достигане на програмираните цели, правителството трябва да има готовност да включи допълнителни мерки за възстановяване на нормалния икономически ритъм на страната. В доклад се подчертава, че Гърция трябва незабавно да заеме с въпроса за достоверността на статистическите си данни. Комисарите призовават правителството да предприеме всички необходими мерки за отстраняване на проблема с националния статистически институт и в най-кратки срокове да подготви новата законова рамка, която ще гарантира независимостта и достоверността на гръцките статистически данни. В препоръките е вписано, че Гърция трябва да си сътрудничи със специалистите от Eurostat за изпълнение на съвместен план за действие, чрез който ще се отстранят слабости в дейността на статистическия институт.
На 15 май тази година гръцкото правителство трябва да представи подробен отчет и времева рамка за изпълнението на бюджета. След тази дата всеки три месеца ще се извършава одит на държавната дейност. Изпълнението на Бюджет 2010 и Програмата за стабилност и развитие ще бъде строго наблюдавано от Брюксел, за да се гарантира икономическото оздравяване на средиземноморската държава като страна-членка на Еврозоната. След одобрението от еврокомисарите на 16 февруари на съвещание на министрите от Еврозоната ECOFIN Програмата за стабилност ще стане правно обвързваща за Гърция.
Снимка: Прото Тема