Снимка: zougla.gr
След като за 20 месеца работа, гърците социалисти в управление доказаха, че не могат сами да се справят с въвеждането на ред в страната, Европейската комисия реши да отдаде по-сериозна помощ на премиера Георгиос Папандреу и компания. Брюксел изпраща група за бързо реагиране, която ще следи от близо работата на гръцкото правителство. Тя е свикана от председателя на Европейската комисия Жозе Еманоел Барозо, след решенията взети на последното извънредно заседание на върха на европейските лидери за спасяването на Гърция в края на юни тази година.
Работната група е съставена на от 25 европейски консултанти от различни сектори на икономиката, които ще подадат рамо на местните министри в прилагането на планираните реформи. Лидер на работната група е Хорст Райхенбах, който скоро се оттегли от позицията на главен директор по бюджетните въпроси в съюза. Той ще отговарят пряко на европейския комисар по икономическите въпроси Оли Рен, който от своя страна ще отчита резултатите пред Барозо. Хорст Райхенбах е бил и заместник-председател на Европейската банка за възстановяване и развитие (ΕΒRD) и европейските лидери са единодушни, че той е човекът, който може да извади Гърция от блатото на бездействието. От гръцка страна Райхенбах ще комуникира с Георгиос Глинос, който има дългогодишен опит в Европейската комисия и е запознат с особеностите както на европейската система, така и на гръцката администрация.
25-те ще наблюдават и консултират дейността на гръцките министри и ако преценят за нужно ще търсят допълнителна подкрепа от специалистите на свободния пазар от държавите-членки на Европейския съюз. Евронадзорниците започват реално работа от 15 август, като бъдат разделени на няколко работни групи – от приватизация, през данъчна и социална политика до здравеопазване и образование. Решенията ще се търсят на база полезни и ефективни практики, приложени в други европейски страни, съчетани с нуждите на гръцката реалност.
Специалистите ще работят заедно с гръцките си колеги и ще дават техническа помощ по изготвянето на законопроекти и прилагането на мерки свързани с повишаването на конкурентността и подобряването на административната структура. Те също така ще съдействат за по-бързото и ефективно усвояване на средства от европейски фондове и програми, които ще са основното гориво за възвръщането на положителния икономически растеж познат като нов план „Маршал”. Всеки три месеца ще издават доклад за напредъка в Гърция, подобно надзорната тройка. При нужда ще могат да издават и извънредни доклади без предупреждение, в които ще се отбелязват допълнителни от предначертаните мерки.
Първият доклад се очаква да излезе през октомври тази година и ще съдържа мерки за усвояването на европейски средства. Работата по този доклад ще се съсредоточи в две основни насоки. Едната е техническа помощ и предоставяне на експертен опит за усвояване на 14-те милиарда евро по Националната рамка за стратегическо развитие (ЕСПА). Тези средства вече няма да са насочен към публични проекти, както бе до момента, а към частния сектор в производства, които носят висока добавена стойност. Втората насока е за улесняване на административните процеси вътре в държавната система, за да може тези средства по-лесно и по-прозрачно да достигат крайната си цел. В процеса на приватизация, който в Гърция се очаква да донесе 50 милиарда евро до 2015 ще се приложат познати модели от страните в източна Европа и ГДР, като местните управници ще се опрат на полезните практики от близкото минало.