Гърция участва в опита на международната общност за борба срещу затоплянето на климата като казва „не” на добива на въглища и на ядрената енергия, съобщава електронното издание in.gr. В същото време правителството подготвя нов Правилник за енергийните свойства на сградите и нов проектозакон за Възобновяващите се енергийни източници, заяви министърът на околната среда Тина Бирбили.
В своята реч на 14-ия Национален конгрес по енергетика към Института по енергетика на Югоизточна Европа, Тина Бирбили отбеляза, че Гърция трябва да постигне целта на ЕС „20-20-20”, според която до 2020 г. вредните емисии трябва да намалеят поне с 20%, спестяването на енергия да стигне до 20% и процентът на участие във възобновяващи се енергийни източници в енергийния баланс да се покачи с 20%.
В тази връзка Гръцката държавна компания за енергия ще остане под държавен контрол с поне 51% и ще се запази нейната водеща роля в новите условия на свободен пазар на електрическа енергия в Европа. Районът на Егейските острови и Македония ще станат енергиен проводник за зелена енергия от Средиземноморието към Севера и ще се свържат с големите трансевропейски мрежи.
Значението на възобновяващите се енергийни източници в енергийното планиране на страната е огромно. В момента тяхното участие в производството на енергия в Гърция е едва 6,7%, а трябва да достигне до 20%. „Не трябва да се губи нито момент, ако искаме до 2020 г. да постигнем тази амбициозна цел”, заяви министър Бирбили, която обяви, че до края на годината ще бъде подготвен нов проектозакон за ВЕИ.
Включването на възобновяващите се източници на енергия предполага, че мрежата на енергийната система трябва да се подобри, така че да използва енергията, която се произвежда. Първа стъпка в това начинание е подписването на договора за прокарването на подводния кабел между Неа Макри и Пилопотамос, но и активирането на процедурите за свързването на Кикладските острови.
„Сред нашите приоритети е да приключим с даването на разрешителни за производство на възобновителни източници на енергия, които ще произвеждат над 7 000 MW, така че да започне тяхното инсталиране възможно най-скоро.” Тези планове не само ще помогнат за забавянето на климатичните промени, но и ще създадат нови работни места, обеща Тина Бирбили.
Що се отнася до спестяването на енергия, министърът на околната среда обяви, че „веднага ще започне прилагането на Правилника за енергийните свойства на сградите”, който ще подпомогне за бързото, съществено и евтино ревизиране на сградите като се започне от сградите на държавната администрация.” И това също ще открие повече работни места според плановете на правителството.
По време на срещата в Копенхаген, Гърция ще бъде представена от министър председателя Георгиос Папандреу в качеството му на председател на Социалистическия Интернационал. Ако международната общност не стигне до съгласие за климата по време на срещата в Копанхаген през месец декември, цената за намаляването на вредните емисии при добива на въглища ще се увеличава с 500 млрд. долара за всяка година забавяне, предупреди Международната служба по енергетика.
Снимки: in.gr