Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Цената на златото расте, но гърците не купуват златни бижута

11 Август 2011 / 16:08:36  Анастасия Балездрова
7316 прочитания

 

През последните дни цената на златото превзема все нови и нови висини. Вчера една унция от благородния метал достигна до рекордната цена 1801 долара, повишена с 2,4 на сто. Финансовата нестабилност в глобален план кара инвеститорите да предпочитат да залагат на златото като на по-надежден актив. По същия начин изглежда, че постъпват и немалко гръци, които предпочитат да си купят златни монети, а по-заможните и кюлчета, за да подсигурят своите спестявания. По неофициални данни докато опасността от колапс на гръцките банки принуди стотици техни клиенти да изнесат парите си в чужбина, една друга част от гърците са закупили стотици златни монети от Банката на Гърция или частни търговци, защото „златото никога не губи своята стойност”.

В същото време търговията със златни бижута в Гърция бележи сериозен спад. Според собственика на един от най-старите и известни бижутерски магазини в центъра на Атина всички негови колеги отчитат загуби в по-малка или по-голяма степен. „Бижуто е последното нещо, което хората си купуват. Имаме спад дори в продажбите на двете неща, които се купуват винаги: венчалните халки и кръстовете за кръщенета. Сега клиентите търсят възможно най-евтините кръстове, а много млади двойки дори предпочитат да си купят сребърни халки. Тяхната цена е поне десет пъти по-малка от тази на златните”.

Дизайнерът, който твори и продава бижута от 42 години твърди, че дори и постоянните му клиенти с добри финансови възможности вече не купуват. „Те не са засегнати от кризата. Просто нямат психическата нагласа да си купуват бижута. За да се премениш с красиви дрехи и накити е нужно настроение, а то в момента липсва. Вижте само как изглежда Атина. Хората са угрижени и умислени. Да не говорим, че не са никак редки нападенията с цел грабеж на бижута. Съвсем наскоро имаше подобен случай, в който нападателите влезли в един ресторант и обрали накитите от вечерящите в него клиенти”.

Но не само кризата е виновна за намаляването на продажбите на златни бижута. „Някога цялото семейство на младоженика и неговите близки роднини се стичаха, за да купуват златни накити за бъдещата си снаха. По този начин те обезпечаваха жената, която чувстваше сигурността, че има свой собствен капитал. Но времената се променят. Гъркинята се еманципира и този обичай е вече забравен. Днес бижутата се купуват само за красота и удоволствие. А на много от жените, които някога са получили такива подаръци за сватбите днес за съжаление се налага да ги продават в заложни къщи, за да си осигурят парични суми”.

Според него друга причина за спада в търговията със златни бижута е масовото производство на фалшиви накити, както и фактът, че някои от заможните клиентки залагат на търговската марка, и не толкова на уникалността на бижуто. „Някои жени предпочитат да дадат 40 хиляди евро за бижу от световноизвестна фирма, отколкото 20 хиляди за някое от нашите уникални бижута”.

Въпреки че август е много силен месец за туризма в Атина, по време на едночасовия ми престой в изискания магазин не влезе нито един клиент. Бижутерът разказа, че някои големи круизни компании тази година са премахнали Гърция от списъка на посещаваните пристанища в резултат на уличните протести и стачките. „Но не мога да се гневя на собствениците на таксита или на другите хора, които протестират. Рибата мирише от главата. Държавата трябва да проведе промените по правилен начин, а не с откъслечни и неоправдани по никакъв начин мерки. Ето, преди два дни обявиха, че ще увеличат ДДС на ресторантьорските услуги. Как може някой да очаква, че това може да подейства положително на пазара?”.

Покачването на цената на златото притеснява бижутера, който смята, че то се дължи на общата финансова нестабилност. „Мисля, че това е едно изкуствено завишаване. Това, което ние искаме е един стабилен пазар, на който да продаваме нашите стоки. Въпреки днешните трудности смятам, че всичко това е един кръг и нещата ще се нормализират. За това са нужни политически лидери, които да поемат отговорността и да предприемат необходимите мерки”.

Далеч по-негативно бяха настроени собствениците на магазин, в който освен бижутерия, и то не със същото качество се продават посребрени икони, съдове и украшения. „Хората вече нямат пари за храна, как биха могли да купуват бижута?” бе реакцията на собственичката. Тя се оплака от липса на клиенти и сред туристите, които „стачките и размириците прогониха от центъра на Атина”.

Категории: Икономика Компании злато бижутерски магазини продажби спад туристи
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus