Над 100 милиона евро са задълженията на здравноосигурителните каси към гръцките аптеки. От Гръцката фармацевтична асоциация обявиха, че спират безплатните лекарства към четирите основни каси-длъжници. Осигурените към Касата на упражняващите свободни професии (ΟΑΕΕ), Касата на Електроснабдяването и на двете чаени търговски банки Пиреос и Емборики няма да могат да получат безплатни лекарства. Рестриктивната мярка влиза в сила от първи април тази година и се очаква да продължи поне до края на този месец.
„Повечето от касите не осребряват издадени вече рецепти от ноември миналата година. Поради некоректността на социално-осигурителните каси се налага да теглим потребителски заеми от банките, за да си покриваме задълженията към фармацевтичните компании и доставчици. Проблемът съществува от години, но в последно време осигурителните дружества съвсем престанаха да плащат задълженията си към нас”, разказва Хрисула Арматолу – собственик на малка семейна аптека на площад Халепа в квартал Патисия.
Кварталната аптека на площад Халепа работи в последните 20 години и е един тип социален център, в който старите жители на атинския квартал се отбиват не само, за да си набавят необходимите лекарства, но дори за съвет или кратка почивка. Госпожа Хрисула има личен контакт с повечето клиенти и следи тяхното състояние – мери им кръвното, следи развитието на различните болежки и винаги помага при нужда. Спирането на „безплатните” лекарства е крайна мярка за 6500-те частни фармацевти като Хрисула Арматолу, но както казва тя - „ножът стигна до кокала”. За дълъг период от време осигурителните дружества са изплащали само процент от дължимите суми, а в много случаи са връщали документи само, за да забавят изплащането дължимото. Фармацевтите дължат пари на банките и плащат високи лихви за изписани безплатни лекарства. В повечето случаи става въпрос за препарати от първа необходимост за гражданите, внасяли години наред осигурителни вноски в частни и държавни здравно-осигурителни каси.
Независимо то трудната ситуация, в която се намират частните аптекари, позицията на министъра на заетостта и социалното осигуряване Андреас Ловердос е непоклатима: „Щом частните фармацевти не искат да изписват повече безплатни лекарства, да не изписват. Няма да се подадем на изнудване. Ще изпратим осигурените в болничните аптеки. Това може да предизвика, разбира се, известно неудобство, но няма какво друго да направим.”