Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Черноморската банка отпусна 31 милиона евро на Българската банка за развитие в помощ на малките предприятия

09 Септември 2011 / 16:09:34  Виктория Миндова
1678 прочитания

 

31 милиона евро зае Българската банка за развитие от по-големия си събрат Черноморската банка за търговия и развитие. Договорът е бил подготвен само за осем седмици според представителите на двете банки, светкавичното време за изпълнение на сделката се дължа на високия професионализъм наложен като стандарт в двете финансови организации.

Средствата се очаква да бъдат насочени към финансиране на малките и средни предприятия в страната, които са сега са гръбначния стълб на българската икономика. Договорът бе подписан в Солун от президента на Българската банка за развитие Асен Ягодин и шефът на Черноморската банка Андрей Кондаков, които изглеждаха еднакво доволни от новата сделка. Те подчертаха, че двете финансови институции се радван на чудесно сътрудничество и възнамеряват да продължат да работят заедно и занапред.

На събитието присъстваше и гръцкият министър на развитието, конкурентостта и корабоплаването Михалис Хрисохоидис. Той си пожела съвсем скоро и съседна Гърция да се сдобие с банка за развитие, която да се радва на толкова добро сътрудничество с Черноморската банка, каквото е българското.

Договорът между двете банки се подписа в навечерието на международния панаир в Солун в рамките на бизнес форума „Банките за развитие: Тяхната роля в икономическото развитие”. Инициативата за бизнес събитието бе на Черноморската банка за търговия и развитие и гръцкото Министерство на развитието, конкурентостта и корабоплаването, като неговият министър бе почетен представител на събитието. Темата се оказа изключително актуална, не само защото България в лицето на своята държавна банка за развитие придоби нови средства да финансира местната икономика, но и за Гърция, която иска да почерпи ценен опит от други държави, които използват банките за развитие, като още един инструмент за достигане на положителен стопански ръст.

На форума бяха поканени представители на финансови институции за подпомагане на икономическото развитие от България, Германия, Австрия, Хърватска и Китай.  Всеки сподели своя опит в областта, като по този начин се очертаха и основните рамки, как би изглеждала новата банка за развитие, която министър Хрисохоиди иска да създаде в Гърция. Проблемите с ликвидността на гръцките банки не са тайна за никой вече и в момента финансовите кръгове търсят възможно най-бързия и ефективен начин да се отделят от зависимостта си от Европейската централна банка. Тя вече повече от година е единствената, която приема обезценените гръцки държавни облигации и като майка на голямо дете се опитва да отбие гръцките банки от нейната помощ.

Създаването на гръцка банка за развитие, която да предоставя финансиране на търговските банки в страната най-вероятно няма да реши проблема с ликвидността в този сектор, но може да подобри състоянието му до някъде. Това е главното заключение, до което GRReporter достигна след края на форума. То се затвърди след разговор на четири очи с някои от чуждестранните представители в банковия сектор, които посочиха, че създаването и правилното координиране на банка за развитие и инвестиции не е лесна задача. Никой не се нае с прогнозата, че подобна инициатива ще успее на сто процента, но стана ясно, че една банка от този тип би допринесла значителна за затопляне на икономическата среда при няколко базисни условия. Първото и може би най-важното от тях е да е независима от политическата система в страната. Трябва да действа в пълна прозрачност и изборът на клиентите да става по максимално обективен начин. Второто условие е да се осигури компетентно ръководство, което по принцип важи за всички предприятия, без значение дали са държавни или частни. Третото условие да се създаде правилната нормативна среда, в която да се установи дейността на съответната институция.

Форумът се откри от директора на Черноморската банка за търговия и развитие Андрей Кондаков. Той подчерта, че представяната от него институция е насочена към поощряване на регионалното сътрудничество. Проектите, за които предоставя финансиране са свързани главно с малките и средни предприятия и публичния сектор. Освен към средносрочно целенасочено финансиране на институции с перспективи, банката се специализира в мобилизирането на капитали, които повишават ефективността й. Независимо от името си Черноморската банка има много по-широко влияние, което се простира в голяма част от Евразия, а общият капитал на банката достига 3,3 милиарда евро.

След входящите речи на домакините вицепрезидентът на Европейската инвестиционна банка Матиас Колац-Ахен също бе поканен да представи опита на голямата европейска институция. Той заяви, че в период на криза банката развива различен тип политика на финансиране за проблемните страни. Ако в страни извън икономически сътресения ЕИБ се съсредоточава върху финансирането на публични проекти, но в страните с финансови затруднения поради кризата се насочва главно към корпоративно финансиране и към малките и средни предприятия. Тези предприятия нямат лесен достъп до финансиране в период на икономическа нестабилност, а са важен стожер за заетостта, което и налага пренасочването на политиката за финансиране според икономическите условия. Това в момента е и политиката на ЕИБ към Гърция, в която около 96% от компаниите в страната влизат в определението за малки и средни предприятия.

Категории: ИкономикаПазариКомпании банки за развитие ЧБТР ББР финансиране Солун форум криза
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus