Още през следващата седмица се очаква министърът на образованието Анна Диамандопулу да отсече Гордиевия възел и да сложи край на проблемите с признаванато на дипломите от колежите. Паралелно с това започва и реформи в системата за получаване на професионалните права на завършилите висши, полувисши, техникуми и частни професионални училища със създаването на нова Национална рамка за професионални умения на осем нива.
Първата стъпка на Анна Диамандопулу, за да не бъдат наложени огромни глоби на Гърция в началото на януари от ЕС, е да внедри европейската директива 36/2005 за признаването на професионалните умения на завършилите частни колежи. Оттук нататък всички студенти, които завършват колежи, сътрудничищи си с европейски университети, ще имат еднакви права със студентите завършили подобни специалности в държавните гръцки университети и полувисши факултети. Въпреки това Гърция ще си запази правото, ако счете, че дипломата от даден колеж не съответства на нивото на диплома от държавен ВУЗ, да поиска провеждането на практическо обучение за приспособяване, което може да продължи максимално три години.
Второто решение е да бъде създадена нова Национална рамка за професионални умения от месец януари, която ще дава професионални права не само на завършилите частни колежи, но и за всички степени на образование от средно до докторантура. НРПУ ще бъде по европейски прототип, чрез който се системите за професионални умения в различните страни са свързани и действат като механизъм за по-лесното разбиране на професионалните умения във всяка една държава членка на ЕС.
Трето, колежите ще престанат да се наричат колежи, а ще бъдат преименувани на Центрове за следлицейно образование, за които ще отговаря Националният Център за удостоверяване на продължитеното професионално обучение, който досега е бил към Министерство на заетостта. 40-те разрешителни за колежите, които бяха дадени няколко дни преди парламентарните избори, ще бъдат преразгледани наново.
Последно, по време на испанското председателство г-жа Диамандопулу ще се опита да прокара идеята за взаимно сътрудничество между европейските партньори в полза за всички като се започне сътрудничество между Службите, които издават удостоверения, така че всяка страна да има правото да контролира съответствието на дипломите и предначертанията, които гарантира някоя друга страна.
В този дух от днес започна стачка на полувисшите професионално технически институти в цялата страна. Причина е, че все още не е излезнал президентски указ, в който да се обозначават професионалните права на завършилите в 25 специалности. Директорите предупредиха, че след приключването на сесията наново ще започнат протести, ако дотогава държавата не вземе мерки за решението на проблема. Освен това директорите повториха искането си полувисшите институти да придобият статут на ВУЗ-ове.