Гръцкият премиер Лукас Пападимос
През последните пет денонощия Гърция и Италия, две страни с тежки икономически проблеми и политически сътресения достигнаха до едно и също решение на политическата безизходица.
Двама от участниците в Тристранната комисия – икономисти със стаж в централни банови институции застанаха начело на двете страни, без да бъдат избрани от техните граждани. Тристранната комисия е една много мощна международна организация, създадена през 1973. В нея участва елитът на международната икономика, бизнесмени и икономисти, банкери и юристи на много високо ниво.
В статия на гръцкото електронно издание zougla.gr се посочва, че и двамата премиери са „назначени” в Гърция и Италия чрез драстичната намеса от страна на силните в Европа страни. Дали Лукас Пападимос и Марио Монти са „спасители” и „месии” или просто изпълняват предварително взетите решения на конкретни центрове на управление?
Тристранната комисия е създадена през 1973, в разгара на първата петролна криза от силния мъж на американската и международната икономика Дейвид Рокфелер. Учредителният акт е подписан в Токио на продължилата от 21 до 23 октомври среща. Дейвид Рокфелер изразил инициативата за създаването на Комисията през 1972 на годишната среща на Билдербергския клуб и членовете одобрили предложението му. Срещата се провела в Токио, понеже Рокфелер смятал, че включването на Япония в твърдото ядро на Клуба и участието й във вземането на решения за политиката и икономиката на световно ниво било наложително. До този момент в Билдербергския клуб участвали само страни от северноатлантическото общество – Северна Америка и Европа.
Първото заседание на Тристранната комисия се провело в японския град Киото през 1976. Малко преди края на войната във Виетнам и при засилващото се международно влияние на Съветския съюз, Рокфелер прави опит да създаде едно световно управление чрез въвеждането на модел на „технократска рационализация”, който пренебрегва предвидените от конституциите на страните държавни органи и институции. В Комисията участват Северна Америка, Европа и Япония, т.е. някогашният „западен свят”.
Президентът на консорциума Chase Manhattan, Дейвид Рокфелер е бил повлиян от един човек, който постепенно придобива значително международно влияние. Журналистът Бил Мойерс, автор на книгата „In between two ages” е онзи, който препоръчва създаването на Трилатералната комисия. През 1980 той пише: „Днес Дейвид Рокфелер е най-видният представител на управляващата класа – едно мултинационално братство от мъже, които оформят глобалната икономика и определят потока на нейния капитал...На гражданина Дейвид Рокфелер се предоставят привилегии на държавен глава...Той не се проверява от митнически или паспортни служби и почти никога не спира на светофарите”. С две думи, Дейвид Рокфелер е над институциите, правителствата и държавните служби. Той осигурява безпрепятственото движение на капиталите си и определя развитието на глобалната икономика.
Пръв ръководител на Тристранната комисия е Збигню Бжежински - дясна ръка на тогавашния президент на САЩ, Джими Картър и значим фактор при предопределянето на американската външна политика. След падането на Берлинската стена ориентацията на Комисията се променя.