Тази седмица, световните борси възстановиха възхода си със силно представяне на най-големите световни индекси. В Щатите Dow Jones се качи с 1.78% и затвори на 9605.4 пункта, Nasdaq завърши седмицата на 2080.4 пункта, ръст от 3.17%. S&P 500 затвори с ръст от 2.62% - на 1042.8 пункта. По света лондонският FTSE 100 регистрира ръст от 3.62%, затвори на 5026.9 пункта, и така постави рекордни нива за годината. В Атина генералният индекс затвори седмицата на 2527.1 пункта с ръст от 3.31%.
Погледите на световните инвеститори и икономистите от Европейския Съюз са обърнати към предстоящите избори в Гърция. Според две проучвания ПАСОК вече водят с около 6% пред Нова Демокрацияи имат потенциал за мнозинство от 151 депутати. Проучванията на агенции MARC и ALCO дават съответно 6.1% и 6.2% преднина на социалистическата партия. Социалистите са подпомогнати от факта че лошите икономически новини продължават да окопират медиите. Тази седмица се разбра че безработицата в Гърция е нарастнала с 1.3% и е достигнала 8.6%.
Ако ПАСОК спечелят изборите, всякакви планове за приватизирането на Солунското водоснабдяване ще са прекратени. Това заяви Георгиос Папандреу тази седмица на пресконференция в Солун. Лидерът на ПАСОК също заяви че ако вземе властта, партията ще поиска повече управленска власт за ОТЕ от Deutsche Telekom. Това са обезпокояващи новини за бъдещето на чуждестранните инвестиции в Гърция, както и за намаляването на бюджетния дефицит според световната преса.
В други икономически новини новото българско правителство започна да впечатлява западните икономисти. Вестник Wall Street Journal излезе със статия на първа страница, в която хвали новия икономически министър и бивш банкер на Световната банка Симеон Дянков. Вестникът се позовава на бързината, с която правителството е намалило разходите с 15%, и е стопило бюджетния дефицит от $412 милиона през юли до $76.5 милиона през август. От Wall Street Journal също отбелязват че България е успяла да избегне свиване на икономиката с двуцифрени проценти, както стана например в Литва и Латвия.
Цената на петрола нарастна за втора поредна седмица, поради отслабващия долар и падащите Щатски резерви и затвори на $71.94. Въпреки растежа в последните седмици анализаторите твърдят, че факта че цените се държат около $70 е добре за световната икономика. Според много, по-високи, но постоянни цени са по-полезни отколкото непостоянството, на което станахме свидетели през последната година - скачайки до $147 и падайки до $32 само за няколко месеца.