Да оцевтим сивия град и да дадем пространство за израз на младите художници е идеята на проекта „Фасади” и „Рисувайки фасади”, казва представителка на Кметството на Атина. Днес официално бяха предадени първите три сгради с изрисувани в стил „графити” фасади, но идеята на проекта е, ако се намерят спонсори, тази инициатива да продължи и все повече сиви сгради да се сдобият с цветни рисунки. В проекта „Рисувайки фасади” са изрисувани голите стени на три сгради в района на квартал Псири от Вангелис Хурсоглу на ул. „Мяули” 4, Same 84 на площад Ироон и Taxis на ул. „Агатарху” 9.
„Когато работим, ние възприемаме сградата като едно цяло, сътрудничим си със собствениците на апартаментите, както и с хората, които живеят в квартала” разказва Кирякос Йосифидис от графити-арт групата Carpe diem, която е поела изпълнението на проекта. „Всеки един артист има една идея и чрез диалог с другите, тя се развива. Случвало се е даже на един от артистите, докато рисува да променя детайли и рисунки от началния си план, защото са минали някои хора и са му дали друга добра идея. За първи път се случва да ни покани кметство и може да се похвалим, че вече имаме 15 молби от собственици на кооперации, които искат да нарисуваме и техните фасади.”
Проектът е спонсориран от ОТЕ, Cosmote и от Vivechrom, като за изпълнението на един стенопис са необходими между 5000 и 15 000 евро, казва г-н Йосифидис. Цената варира в зависимост от това дали е необходимо да се наеме например кран, който да качва художниците. В проекта са участвали около 150 художници, на които са им били необходими по един месец, за да завършат всяка творба.
„Ние дадохме цветовете на художници, за да сътворят тези стенописи. Боите, които са използвани са нетоксични и освен това са термоизолиращи – т.е. спомагат за задържането на хладнината на апартаментите през лятото и за задържането на топлината през зимата” заяви Панайотис Михалис от фирма Vivechrom.
„Нашата следваща стъпка е да нарисуваме и други кооперации. Това, което правим се различава от графитите, защото се прави със съгласието на собствениците на апартаментите, които го „узаконяват” по този начин. Иначе с графити всеки може да напише каквото си поиска – от феновете на футболните отбори, дрсканици, някой да си напише името на стената или пък може да има и много хубави графити, които се правят само за десет минути” казва Димитрис, който е член на Carpe diem и един от участвалите в проекта художници.
Проектът „Фасада” („Просопси”) на Атинското кметство е започнал преди седем години и в неговите рамките се осъществява и „Рисувайки фасади” в сътрудничество с графити-арт групата Carpe diem. По проекта „Фасади”, който е за боядисване на сградите в столицата, засега са боядисани в земни цветове фасадите на 5000 сгради – небоядисвани дотогава и грозни блокове и кооперации строени най-вече през ’60-те години на миналия век. С една разходка из центъра на града и най-вече по бул. „Василиса София” може да се придобие идея за работата на кметството по фасадите на занемарените преди сгради.