Снимка: madata
Три милиарда евро очаква да получи правителството на Георгиос Папандреу от мярката за амнистиране на неплатените данъци. Парите от нея трябва да влязат в държавната хазна поетапно през 2010 и 2011 година. Срещу изплащане на процент от сумата от дължимите данъци, малки и големи компании могат да затворят старите си сметки с данъчните и да започнат на чисто от следващата отчетна година.
Детайлите около амнистирането на данъчните задължения все още не са официално представени, но се очаква десетки хиляди предприятия и заети на свободна професия с висящи задължения от периода 2000-2009 година да могат да се възползват от нея. До края на седмицата министърът на финансите Георгиос Папаконстантину ще има поредица от срещи с професионалните сдружения и камари в страната, за да обсъдят детайлите около данъчната амнистия. За да влезе в сила новата мярка, правителството ще вкара в парламента проектозакон, който ще бъде гласуван преди края на септември. Изчислението на сумата за внасяне ще бъде като брутният доход се умножи по коефициент между 1% до 3%. 20% от сумата, която се образува ще бъде внесена като ДДС, като неговата стойност не може да бъде по-малка от 200 до 100 евро в зависимост от обема на оборота на съответното предприятие. По първоначална информация финансовото министерство разглежда възможността дължимата сума, с която ще се опростят останалите неизплатени данъци да бъде изплатена на вноски до 24 месеца. Ако разсроченото плащане влезе в сила, правителството ще събира очакваните три милиарда евро до края на 2012 година.
До края на седмицата се очаква да стане ясно дали данъчната амнистия ще важи само за предприятия с оборот да 20 милиона евро или за всички дружества и еднолични търговци със задължения към данъчните в определения период. По непотвърдена информация от правителството мярката няма да важи за финансовите дружества в страната, като банки, застрахователни компании и големи компании, който имат участие на Атинската фондова борса. Компании и еднолични дружества, които сами са подали молба за данъчна амнистия през отчетната 2008, също няма да могат да се възползват от тазгодишната амнистия.
Председателят на Атинската търговско-индустриална камара Костадинос Михалос отчита, че данъчната амнистия е мярка в правилна посока, но предупреждава, че правителството трябва да защити и интереса на коректните данъкоплатци. Той заявява, че наложителното събиране на приходи (справедливи или не) трябва да съдържа разпоредби, които да не са в ущърб на правилно функциониращите предприятия. Т.е. тези, които си плащат данъците, независимо от трудните в момента икономически условия. Подобно е и мнението на председателя на Гръцката търговска камара Василис Коркидис, който твърди, че данъчната амнистия има както положителна, така и отрицателна страна. От една страна предприятията с финансови затруднения ще бъдат облекчени от висящите над тях задължения, но от друга правителството дава възможност на некоректните платци да намерят вратичка в закона. Според Коркидис право на данъчна амнистия тази година трябва да се даде на всички желаещи дружества и еднолични търговци, така че в бъдеще никой да няма извинение за неспазване на сроковете за изплащане на дължимите суми.
Според източници от Министерството на финансите членовете на експертната тройка от Международния валутен фонд, Европейската централна банка и Европейската комисия са одобрили предложението на управляващите. Гърция все още има проблем със събирането на планираните в бюджета приходи и финансовото министерство се опитва с всички усилия да покрие липсите с нови мерки. Независимо от това тройката отчита, че от амнистирането на данъчните задължения, няма да донесе повече от два милиарда евро в бюджета, което е значително по-ниско от очакванията на гръцките управляващи.